Charakterystyka i klasyfikacja urządzeń laserowych w stomatologii
Reklama

Charakterystyka i klasyfikacja urządzeń laserowych stosowanych w medycynie i stomatologii

Ogólna klasyfikacja wyróżnia lasery nisko- i średnioenergetyczne stosowane w procedurach diagnostycznych, analgetycznych, biostymulacyjnych oraz wysokoenergetyczne stosowane w chirurgii stomatologicznej, leczeniu, profilaktyce próchnicy oraz chorób przyzębia i błon śluzowych jamy ustnej (6).

Z medycznego punktu widzenia najbardziej istotna i ułatwiająca przyporządkowanie lasera do określonej funkcji jest właśnie klasyfikacja ze względu na moc promieniowania, która pozwala na wyróżnienie urządzeń małej mocy – do 0,5 W – emitujących atermiczną energię promieniowania i dużej mocy – powyżej 0,5 W (7). Często można spotkać się z określaniem laserów małej mocy mianem „miękkich” (soft), a wysokoenergetycznych – „twardych” (hard) (8). Ścisły podział na lasery miękkie i twarde ulega obecnie przekształceniu, gdyż używane w piśmiennictwie fachowym określenie soft laser jest zarezerwowane dla urządzeń HeNe, podczas gdy wprowadzony termin mid laser, dla odróżnienia, określa półprzewodnikowe lasery podczerwieni. Dochodzi ponadto do niwelowania różnic pomiędzy wysokoenergetycznym a niskoenergetycznym promieniowaniem laserowym, rozumianym w znaczeniu generowanych przez te urządzenia mocy; często bowiem stosuje się lasery Nd:YAG w procedurach biostymulacyjnych, które do tej pory zarezerwowane były wyłącznie dla laserów niskoenergetycznych (6).

Lasery niskoenergetyczne

Niskoenergetyczne lasery stosowane w procedurach biostymulacyjnych, analgetycznych, do detekcji próchnicy i spektroskopii, w dopplerowskiej przepływometrii, holografii to najczęściej laser HeNe, diodowy i argonowy. Biostymulacją laserową nazywamy zmianę aktywności komórek i tkanek wywołaną naświetlaniem słabą wiązką laserową o długości fali światła zawartej w przedziale 400-1000 nm. Wybór takiego zakresu fal wynika z niewie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.