Drukowanie 3D tymczasowych koron i mostów na podstawie skanu 3D
Reklama

Drukowanie 3D tymczasowych koron i mostów na podstawie skanu 3D

W artykule opisano proces przygotowania korony tymczasowej od skanowania 3D do drukowania 3D wraz z finalnym wykończeniem wyrobu.

TITLE: 3D printing of temporary crowns and bridges based on a 3D scan
STRESZCZENIE: W artykule opisano proces przygotowania korony tymczasowej od skanowania 3D do drukowania 3D wraz z finalnym wykończeniem wyrobu.
SŁOWA KLUCZOWE: druk 3D, korona tymczasowa
SUMMARY: The article describes the process of preparing a temporary crown from 3D scanning to the 3D process along with the final product finishing.
KEYWORDS: 3D printing, temporary crown

Jedną z podstawowych korzyści wykorzystania technologii 3D w technice dentystycznej jest łatwość i szybkość realizacji wyrobów stomatologicznych. Z wykorzystaniem skanera 3D i drukarki 3D tymczasowa korona lub most mogą powstać nawet w ciągu kilkudziesięciu minut od otrzymania wycisku lub modelu. W artykule opisujemy proces przygotowania korony tymczasowej od skanowania 3D do drukowania 3D wraz z finalnym wykończeniem wyrobu.

Skanowanie 3D

Pierwszym krokiem w procesie druku 3D tymczasowej korony jest pozyskanie danych anatomicznych uzębienia pacjenta. Otrzymanie od dentysty cyfrowego wycisku wykonanego skanerem wewnątrzustnym pozwala pominąć ten krok i przejść do etapu projektowania. W przypadku tradycyjnego wycisku z masy gipsowej lub wycisku z poliwinylosiloksanu (PVS) można wykorzystać stacjonarny skaner 3D, który automatycznie wykona cyfrowy model 3D.

W opisywanym przypadku do procesu skanowania modeli użyto laboratoryjnego skanera 3D firmy DOF. Działanie takiego skanera 3D wygląda następująco: urządzenie emituje światło strukturalne, którego załamania przechwytuje kamera, a oprogramowanie na podstawie tych danych automatycznie tworzy precyzyjny model 3D (w opisywanym przykładzie dokładność skanu to 10 μm).

Większość skanerów na rynku wykorzystuje wahadłowe metody skanowania. W takim przypadku model musi zostać odpowiednio przymocowany, ponieważ urządzenie przekręca obiekt w każdej osi. Na potrzeby tego artykułu skanowanie 3D zostało wykonane metodą SSS (Stable Scan Stage) – tym sposobem użytkownik nie musi mocować modelu w żadnym uchwycie, ponieważ jest on odwracany jedynie dookoła przez automatyczny stolik. Projektor i kamera skanera 3D DOF zmieniają swoje nachylenie, pozwalając uchwycić wszystkie istotne szczegóły modelu.

Po przeprowadzonym skanowaniu użytkownik otrzymuje model 3D w postaci chmury punktów, najczęściej w formacie STL. To ten sam format pliku, który jest obsługiwany przez wszystkie drukarki 3D na rynku oraz oprogramowanie CAD (np. ExoCAD). Dzięki temu możemy przenieść pliki otrzymane w procesie skanowania z oprogramowania skanera do ExoCAD za pomocą jednego przycisku.

Ogólne wymagania konstrukcyjne

Parametry ustawiane w oprogramowaniu ExoCAD:
Szczelina
Brak szczeliny cementowej: 0 od marginesu 1 mm.
Szczelina: 0,07 mm.
Granica
Pozioma: 0,15 mm.
Podcięcia
Przewidywane frezowanie – wyłączone.

Po zaprojektowaniu modelu CAD zgodnie ze specyfikacją można rozpocząć produkcję na drukarce 3D. Należy zapisać model CAD w formacie STL i otworzyć plik w programie do przygotowania wydruków dostarczonym razem z drukarką 3D.

Oprogramowanie PreForm służy do przygotowania modelu wyjściowego dla drukarek 3D Formlabs. Jest to bezpłatny program, który otrzymamy razem z maszyną. W programie należy wybrać podstawowe parametry druku 3D oraz spozycjonować model na platformie roboczej.

Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii PROTETYKA

Druk 3D w technologii SLA

Technologia SLA (stereolitografia) to jedna z bardziej precyzyjnych technologii druku 3D. Metoda ta wykorzystuje płynne żywice fotopolimerowe, które są utwardzane warstwa po warstwie wiązką lasera. W przypadku stomatologicznej drukarki 3D Formlabs Form 3B grubość wiązki lasera wynosi zaledwie 85 mikrometrów, a najniższa warstwa, z jaką możemy drukować, to 25 mikrometrów.

Do druku 3D tymczasowych koron i mostów używa się żywicy fotopolimerowej Temporary CB. Materiał do druku powstał we współpracy firm Formlabs oraz BEGO. Jest to materiał o klasie biokompatybilności IIa, który został uznany za wyrób medyczny i posiada normy ISO dotyczące biozgodności. Wydruki z tej żywicy mogą być bezpiecznie używane przez pacjenta w jamie ustnej do 12 miesięcy.

Wybór materiału w programie PreForm następuje po kliknięciu w pole drukarki w menu „Job Info” po prawej stronie panelu. Następnie wystarczy znaleźć wykorzystywaną żywicę na liście materiałów (w tym przypadku użyjemy Temporary CB) i wybrać odpowiedni odcień VITA spośród dostępnych (A2, A3, B1, C2).

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

750,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

249,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.