Jak przedłużyć mały ZUS plus dla małej firmy
Ważne!
Ulga zacznie obowiązywać od 1 dnia następnego miesiąca. Jeśli ktoś złoży ZUS ZUA/ZUS ZZA w sierpniu 2023 roku, mały ZUS plus będzie ważny od 1 września. W takim przypadku w wyrejestrowaniu z ubezpieczeń oraz w zgłoszeniu do ubezpieczeń należy wskazać datę od 1 września 2023 r. Jednocześnie składki za sierpień 2023 r płatnik opłaca w dotychczasowej wysokości.
Aby skorzystać z ulgi, trzeba przekazać te dokumenty do ZUS najpóźniej do 31 grudnia 2023 roku.
Przykład 3
Zuzanna przystąpiła do małego ZUS plus od 1 czerwca 2020 roku. Do 31 maja 2023 roku wykorzystała 36 miesięcy ulgi. Od 1 czerwca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (4161 zł). Jeśli we wrześniu Zuzanna zgłosi się do ubezpieczeń z kodem 0590, będzie miała prawo do dodatkowych 12 miesięcy ulgi, licząc od 1 października 2023 roku.
Dlatego w zgłoszeniu do ubezpieczeń należy wskazać datę podlegania ubezpieczeniom od 1 października 2023 r. Może je wykorzystać również w 2024 roku i następnych latach, o ile spełni pozostałe warunki ustawowe.
Przykład 4
Dariusz przystąpił do małego ZUS plus od 1 marca 2020 roku. Do 28 lutego 2023 roku wykorzystał 36 miesięcy ulgi. Od 1 marca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne na ogólnych zasadach (art. 18 ust. 8 ustawy systemowej) i zgłosił się z kodem tytułu ubezpieczenia 0510. Jeżeli do 31 grudnia nie złoży zgłoszenia z kodem 0590, oznacza to, że rezygnuje z przedłużenia ulgi.
Osoby, którym w pierwszej połowie 2023 roku skończył się mały ZUS plus i przestały prowadzić działalność, również mogą skorzystać z przedłużenia ulgi. Trzeba wtedy ponownie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego. . Tych osób nie obowiązuje termin 31 grudnia 2023 roku na dokonanie tego zgłoszenia – mogą to zrobić również później.
W przypadku ponownego zgłoszenia w 2023 r. do ubezpieczeń z kodem 0590 albo 0592 w związku z korzystaniem z dodatkowych 12 miesięcy ulgi nie trzeba składać po raz kolejny dokumentów ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II.
Więcej informacji na temat małego ZUS plus.
Źródło: zus.pl
Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.
Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce

Leczenie wady zgryzu klasy II u rosnącego dziecka za pomocą skonstruowanego we własnym zakresie, indywidualnie dopasowanego stałego aparatu funkcjonalnego
Obecnie dostępna jest szeroka gama stałych aparatów funkcjonalnych do korekcji wad zgryzu klasy II. Ortodonta musi wybierać spośród tych aparatów w zależności od mechaniki, wydajności i kosztu aparatu.

Łączne leczenie ortodontyczne i chirurgiczne ciężkiej wady zgryzu klasy III ze zgryzem krzyżowym przednim i tylnym
W niniejszej pracy kazuistycznej przedstawiono przypadek dorosłego pacjenta z ciężką szkieletową wadą zgryzu klasy III, z ewidentnym niedorozwojem szczęki i nadmiernie rozwiniętą żuchwą, co powodowało zgryz krzyżowy przedni i tylny, a także przesu...

Porównanie in vitro lakierów Clinpro™ XT i Duraphat pod kątem ochrony zębów przed przebarwieniami podczas leczenia ortodontycznego
onieważ pojawiały się doniesienia o większym ryzyku próchnicy podczas leczenia ortodontycznego,zaproponowano, aby w celach profilaktycznych stosować fluorki i inne związki remineralizujące. Obecnie lakiery fluorkowe są powszechnie dostępne zarówno...