Ortodoncja w praktyce. Teksty wybrane - Przeczytaj już dziś
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ortodoncja w praktyce. Teksty wybrane

Ortodoncja w praktyce. Teksty wybrane to dwutomowe wydanie, w którym zostały opracowane tematy dotyczące diagnostyki ortodontycznej, etiopatogenezy wad, metod i technik leczenia oraz terapii interdyscyplinarnej to kompendium wiedzy z zakresu ortodoncji!

„Borelioza jest przewlekłą chorobą odkleszczową. W 1982 r. w mieście Lyme w USA wyizolowano z kleszczy krętki – (Borrelia burgdorferi) – od tego czasu choroba ta jest opisywana jako borelioza z Lyme. Umownie boreliozę podzielono na 3 okresy; w I okresie ostrym, który trwa do 3 tygodni, pojawiają się zmiany skórne – rumień wędrujący – i objawy grypopodobne (30% przyp.) (Steere 1993, Nadelman 1998). Po 3 miesiącach, jeśli choroba jest nieleczona, pojawia się postać wczesna rozsiana (II okres), która może przebiegać w 60% jako zapalenie stawów, w 15% jako objawy neurologiczne i w 5% jako zapalenie mięśnia sercowego wraz z zaburzeniami ciśnienia krwi i rytmu serca. W boreliozie stawowej dochodzi do syntezy cytokin prozapalnych, tworzących nacieki zapalne, proliferację błony maziowej i uszkodzenie stawu. Pojawia się nawracające zapalenie stawów z kilkutygodniowymi epizodami bólu i obrzęku. Dotyczy to zwykle 1 lub rzadziej 2 dużych stawów (kolanowy, łokciowy, skokowy). Publikacje dotyczące objęcia procesem chorobowym stawu skroniowo-żuchwowego należą do nielicznych (Heir and Fein 1996,1998, Vesper 2001, Rhodus 2002, Lesnicar 2007).

Neuroborelioza w wyniku tworzenia się neurotoksyn objawia się w postaci polineuropatii obwodowej z zaburzeniami czucia i porażenia nerwów, zaburzeniami funkcji poznawczych i pamięci. U 90% pacjentów występuje napadowe (co 3-4 tyg.) zmęczenie bez wyraźnych przyczyn, uczucie otępienia i słabości. Najczęstszym powikłaniem neurologicznym jest idiopatyczne porażenie nerwów czaszkowych, w tym do 70% porażenie nerwu twarzowego.

Powikłania kardiologiczne są rzadkie i dotyczą 5% nieleczonych pacjentów, występują zapalenie mięśnia sercowego oraz zaburzenia rytmu serca w postaci bloku przedsionkowo-komorowego. Charakterystyczne dla boreliozy są „skoki” ciśnienia tętniczego.”

Przeczytaj więcej w publikacji „Ortodoncja w praktyce. Teksty wybrane”

Informujemy także, że odbiorcy naszego newslettera w pierwszej kolejności otrzymują informacje o nowościach. Zapisz się i co wtorek będziesz otrzymywać najnowsze informacje branżowe oraz dostęp do artykułów i dodatkowych treści.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.