Pęknięcia zębów w zębach trzonowych stałych u dzieci
Reklama

Występowanie pęknięć szkliwa i zębiny w zębach trzonowych stałych u dzieci

Materiał i metoda

W badaniach do wykrycia pęknięć posłużono się me­todą wizualno-dotykową, ponadto metodą transilu­inacji za pomocą lampy polimeryzacyjnej (światłem niebieskim o długości fali 440 nm). Przeprowadzono również test nagryzania, opukiwania i termiczny (na zim­no – chlorkiem etylu), który posłużył do weryfikacji ob­jawów zgłaszanych przez pacjentów. W teście nagryza­nia zastosowano drewniany klin (ryc. 1, 2, 3). Objawem świadczącym o występowaniu pęknięcia był ból odczu­wany przez pacjentów podczas zwalniania nacisku [1]. W celu ustalenia etiologii pęknięć przeprowadzono an­kietę wśród rodziców pacjentów na temat parafunkcji wykonywanych przez dzieci, uprawianego przez nich sportu, częstości żucia gumy.

Wyniki

Pęknięcia występowały u 50% pacjentów, przy czym na 175 ocenionych zębów w 21 stwierdzono pęknię­cia (ryc. 4). Największą liczbę zębów z pęknięciami (ryc. 5) wykryto u dzieci w wieku od 8 do 11 lat. Wśród badanych występowały osoby mające 1 ząb, 2 lub na­wet 3 zęby z pęknięciami. Jednak najczęściej pęknięcia pojawiały się w jednym zębie. Zespół CTS nieznacznie częściej występował u chłopców. Biorąc pod uwagę lokalizację zaobserwowano, że większość pęknięć do­tyczyła zębów trzonowych żuchwy, w obrębie ich po­liczkowej powierzchni (ryc. 6, 8, 9). W znacznej liczbie zębów, w których wykryto pęknięcie, obecne były uby­tek próchnicowy lub wypełnienie.

Ważnym czynnikiem etiologicznym były również pa­rafunkcje. Występowały one aż u 91% badanych. Naj­częściej było to obgryzanie paznokci i twardych przed­miotów. Warunki zgryzowe również predysponowały do pęknięć (ryc. 7). U osób z CTS najczęściej obserwowa­no stłoczenia oraz zaburzenia położenia zębów wzglę­dem łuku zębowego. Z obserwacji autorów wyni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.