Podścielenia protetyczne w kompleksowym ujęciu klinicznym
Reklama

Podścielenia protetyczne w kompleksowym ujęciu klinicznym – przegląd piśmiennictwa

W związku z autodysfunkcją w układzie immunologicznym – w tym przypadku polegającą na powstawaniu immunoglobulin przeciwko centromerom i topoizomerazie I – oraz postępującym stanem zapalnym prowadzącym do nadprodukcji włókien kolagenowych typu II i III pojawia się poprzedzone stanem zapalnym stwardnienie skóry. Jest ono przyczyną nieprawidłowego rozwierania ust. Norma maksymalnego otwarcia ust wynosi 50-60 mm, a u pacjentów ze sklerodermią istnieje możliwość rozwarcia szpary ust jedynie do 40 mm, co określane jest jako mikrostomia. Towarzyszą jej obecność promienistych bruzd wokół ust, teleangiektazje, zanik skrzydełek nosa czy uogólniony „efekt maski” (7, 10, 11, 14).

Pierwszym problemem okazuje się więc wprowadzenie protezy do jamy ustnej, a następnie kwestia jej retencji (7), wynikająca z niepełnowartościowości podłoża protetycznego. Choroba ta prowadzi do włóknienia gruczołów ślinowych i postępowej kserostomii, co ma wpływ na nadwrażliwość i niewystarczającą wilgotność w jamie ustnej, powodując niedostateczną retencję protez dentystycznych. Badania kliniczne prowadzone przez Kimoto i wsp.(7) wykazały, że wykonanie silikonowych podścieleń protez całkowitych poprawia komfort życia bezzębnych pacjentów chorujących na twardzinę układową. Proces adaptacji do protezy przebiega bez dolegliwości bólowych, dzięki czemu osiągana jest jej lepsza wydolność czynnościowa (7, 16, 17). Pamiętać należy jednak zawsze w tym przypadku o odpowiedniej rehabilitacji, zapewniającej uzyskanie odpowiedniej szerokości rozwarcia ust.

Kolejną grupą osób, u których zasadne jest wykorzystanie elastycznych podścieleń protetycznych, są pacjenci po zabiegach chirurgicznych w obrębie głowy i szyi. W wyniku zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych w obrębie głowy i szyi niejednokrotnie dochodzi do znacznego ubytku tkanek podłoża protetycznego oraz powstania blizn,...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.