Profesjonalnie i z… sympatią do pacjenta
W sierpniu 2008 roku w centrum Rzeszowa powstała Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna Periocentrum. O organizacji i charakterystyce pracy podczas asystowania przy trudnych przypadkach periodontologicznych z właścicielką Anną Skibą oraz personelem średnim: Sylwią Jaworską, Marzeną Kazimierską i Sabiną Matwij rozmawiała Anna Olszewska-Adamowicz.
Fot. A. Larisz
Choroby przyzębia są bardzo rozpowszechnione w Polsce. Badania epidemiologiczne przeprowadzane w różnych krajach wskazują silny związek pomiędzy masą płytki bakteryjnej a chorobami przyzębia. Czy pacjenci są świadomi tej zależności?
Sabina Matwij: Populacja polska nie różni się znacząco od innych – zapalenia dziąseł i przyzębia oraz próchnica zębów to najczęstsze schorzenia jamy ustnej. Ich powstanie i przebieg mają niewątpliwy, przyczynowy związek z płytką bakteryjną. Część pacjentów zdaje sobie z tego sprawę, ale nie dopuszcza myśli o własnych zaniedbaniach higienicznych, dotyczących oczyszczania zębów, uzupełnień protetycznych i aparatów ortodontycznych.
Ponadto oczekują oni, zgłaszając się do lekarza dentysty, pomocy szybkiej i jednoczasowej, często mają nadzieję na otrzymanie leku, który na trwałe zlikwiduje problem.
Stopień skomplikowania chorób przyzębia wzrasta z wiekiem. Jak można temu zapobiec? Na czym polega aktywne działanie na polu profilaktyki chorób przyzębia?
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto się zarejestrować?
- zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
- zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
- będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
- możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
- masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
Logowanie
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce
Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego jako następstwo przeoczonego złamania kłykcia żuchwy u dziecka
Słowa kluczowe: skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego, złamanie kłykcia żuchwy, tomodensytometria Keywords: temporomandibular joint ankylosis, fracture of the mandibular condyle, tomodensitometry Streszczenie: Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowe...
Łączne leczenie ortodontyczne i chirurgiczne ciężkiej wady zgryzu klasy III ze zgryzem krzyżowym przednim i tylnym
W niniejszej pracy kazuistycznej przedstawiono przypadek dorosłego pacjenta z ciężką szkieletową wadą zgryzu klasy III, z ewidentnym niedorozwojem szczęki i nadmiernie rozwiniętą żuchwą, co powodowało zgryz krzyżowy przedni i tylny, a także przesu...
Aparaty nakładkowe i miniimplanty ortodontyczne w leczeniu zgryzu przewieszonego u dorosłych
Słowa kluczowe: zgryz przewieszony, miniimplanty, nakładki Keywords: scissor bite, miniscrews, aligners Streszczenie: Zgryz przewieszony nie ulega samoistnej korekcji. Stopniowo pogarsza się w wyniku nadmiernego wyrzynania się zębów, negatywnie wp...