Prosta metoda korekcji ortodontycznej nieprawidłowego ustawienia zębów
Reklama

Prosta metoda korekcji ortodontycznej nieprawidłowego ustawienia zrotowanych zębów w uzębieniu mieszanym z wykorzystaniem łuków segmentowych i aparatów ortodontycznych 2×4 – opis 2 przypadków

Przypadek 2

9-letni chłopiec został skierowany z prywatnej przychodni stomatologicznej w celu leczenia ortodontycznego dopodniebiennego przemieszczenia zęba 12. Podczas badania ząb 12 ustawiony był podniebiennie w stosunku do zęba 11, z rotacją i ustawieniem w zgryzie krzyżowym z dolnymi siekaczami (ryc. 5). Naklejono zamki ortodontyczne (slot 0,022 x 0,028, American Orthodontics) na cztery stałe siekacze szczęki i założono pierścienie na pierwsze stałe zęby trzonowe szczęki, aby za pomocą aparatu ortodontycznego 2 x 4 wyrównać ustawienie zęba 12. Nie było jednak możliwe przeprowadzenie przez pierścienie i zamki stabilnego okrągłego łuku ortodontycznego NiTi 0,012 z racji dużej rozpiętości giętkiego łuku ortodontycznego. Było to spowodowane głównie brakiem prawych przedtrzonowców stałych i trzonowców mlecznych szczęki.

Na tym etapie postanowiono rozpocząć leczenie aparatem ortodontycznym w technice łuku segmentowego. Przez zamki przeprowadzono okrągły segmentowy łuk ortodontyczny NiTi 0,012 i ufiksowano go ligaturami elastycznymi. Wolny koniec łuku NiTi 0,012 po stronie prawej został przytwierdzony żywicą kompozytową do czubka wyrzynającego się prawego kła stałego szczęki (ząb 13) (ryc. 6). Zapewniło to efekt wypchnięciado przodu zrotowanego zęba 21. Przygotowano również aparat [nakładkowy] Essix na zęby żuchwy, aby umożliwić otwarcie zgryzu w odcinku przednim. W kolejnych miesiącach okrągły segmentowy łuk ortodontyczny NiTi 0,012 zastępowano odpowiednio łukami NiTi 0,014 i 0,016. Z chwilą, gdy korony wyrzynających się przedtrzonowców i kłów stały się widoczne w 2/3, aparat ortodontyczny w technice łuku segmentowego zastąpiono aparatem ortodontycznym 2 x 4 (ryc. 7). Na koniec przez 6 miesięcy do retencji stosowano prostokątny łuk ze stali nierdzewnej 0,019 x 0,025.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.