Urządzenia do polimeryzacji akrylu - praca z akrylem

Wyszukaj w serwisie

Urządzenia do polimeryzacji akrylu

Tak jak w przypadku garnków polimeryzacyjnych, podczas użytkowania komór należy zwrócić szczególną uwagę na gumową uszczelkę, która znajduje się w pokrywie urządzenia.

Ponieważ urządzenie może utwardzać tworzywa akrylowe nawet w temperaturze 120-130°C i pod ciśnieniem 6 barów, we wnętrzu komory zamiast wody może znajdować się glikol. Po zakończonej polimeryzacji urządzenie samoczynnie zredukuje ciśnienie we wnętrzu. W niektórych modelach możliwe jest również odpompowanie wody z wnętrza.

Urządzenia tego typu mają tylko jedną wadę, jest nią cena 6000-7500 zł. Przykładowe urządzenia to: Ivomat IP 3 (Ivoclar), Polymat (Reitel), Polimer (Zhermack), Multicure polimeryzator (Vertex).

System SR Ivocap

Ponad 10 lat temu firma Ivoclar wprowadziła bardzo interesujący system do utwardzania akrylu pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Dzięki dozowaniu przez cały czas nowej porcji tworzywa kanałami doprowadzającymi pozwala to na skompensowanie skurczu akrylu podczas polimeryzacji. Całość systemu składa się z akrylu dostarczanego w specjalnych nabojach (proszek i płyn mieszane bezpośrednio przed użyciem), drugim składnikiem jest sam mieszalnik do naboi, kolejnym kolumna ciśnieniowa montowana na puszkę, następnie komora polimeryzacyjna napełniona wodą oraz sama puszka polimeryzacyjna. Puszka ma otwór, poprzez który wymodelowanymi kanałami jest wprowadzane tworzywo akrylowe pod ciśnieniem. Sama puszka powinna być posmarowana od wnętrza wazeliną, a grubość kanałów wlotowych dla tworzywa musi wynosić 3-5 mm. W przypadku protezy górnej wystarczy jeden kanał wtryskowy, przy protezie żuchwy – 2 kanały, a dla protezy częściowej – jeden kanał do jednego siodła. Podobnie jak w tradycyjnej technologii, powierzchnia gipsu powinna być dobrze ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.