Woskowe kształtki OccluMaster. Cz. II – opis przypadku laboratoryjnego
Reklama

Prostota i wydajność – woskowe kształtki OccluMaster. Cz. II – opis przypadku laboratoryjnego

TITLE: Simplicity and efficiency – OccluMaster wax patterns. P. II – case report

SŁOWA KLUCZOWE: woskowe kształtki

STRESZCZENIE: Prefabrykowane woskowe kształtki znacznie różnią się od innych oferowanych na rynku pod względem budowy i charakterystyki. Zaprojektowane do kształtowania tak łatwego jak w wosku modelowym, są także wystarczająco wytrzymałe do manipulowania nimi bez złamań i uszkodzeń.

KEY WORDS: wax pattern

SUMMARY: Prefabricated wax pattern that is unlike any other product on the market in it’s design and properties. Designed to carve as easily as dental wax, it is also strong enough to withstand manipulation without breakage.

Wskazówką do osiągnięcia sukcesu może być system, który eliminuje indywidualny styl modelowania i gwarantuje wykonawstwo jednolitych rekonstrukcji w całym laboratorium.

W części pierwszej artykułu („NTD” 2/2012) opisywaliśmy system zaprojektowany przez Aesthetic-Press, który wychodzi naprzeciw wszystkim najistotniejszym kryteriom poprzez kombinację prefabrykowanych części woskowych z rosnącą popularnością systemów do tłoczenia ceramiki na metal bądź cyrkon. Szczegółowo opracowana technologia zapewnia eliminację indywidualnych wariacji z prac techników, skutkując najbardziej spójnymi, najwyższej jakości i ekonomicznie korzystnymi produktami na rynku.

Prezentowaliśmy prefabrykowane woskowe kształtki OccluMaster, które znacznie różnią się pod względem budowy i charakterystyki od innych oferowanych na rynku. Zaprojektowane zostały do kształtowania tak łatwego jak w wosku modelowym, są także wystarczająco wytrzymałe do manipulowania nimi bez złamań i uszkodzeń. W części I mogli Państwo przyjrzeć się woskowym kształtkom w czterech różnych typach morfologicznych. Ilustrowaliśmy odmienność kształtów woskowych prefabrykatów. W części II pracy przedstawiamy zastosowanie owych kształtek na podstawie opisu przypadku laboratoryjnego.

Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii PROTETYKA

Opis przypadku

Fotografie 1-9 ilustrują zastosowanie systemu OccluMaster podczas wykonywania 3-punktowego mostu.

Przed nałożeniem woskowej kształtki granice preparacji uszczelniamy za pomocą wosku przyszyjkowego. Następnie prefabrykowany element jest ogrzewany z obu stron za pomocą zwykłej suszarki do włosów. Gdy powierzchnia wosku zacznie robić się nieznacznie błyszcząca, kształtkę można umieścić w odpowiedniej pozycji na podbudowie.

Wosk ponownie poddajemy działaniu ciepłego powietrza, aby utrzymał właściwą temperaturę podczas delikatnego zamykania artykulatora i pozycjonowania korony we właściwym kontakcie okluzyjnym. W zależności od warunków możemy osiągnąć pożądaną okluzję w tym momencie lub ustalać ją etapami – przez ponowny wzrost temperatury i dalsze powolne zamykanie artykulatora i manipulowanie kształtką. Od tego momentu możemy dopracować ukształtowanie powierzchni, połączyć elementy mostu, stabilizując w ten sposób ich ułożenie.

Po osadzeniu kształtki i ustaleniu jej prawidłowej pozycji można dokonać wszystkich niezbędnych poprawek (np. od strony dośluzówkowej czy stycznych). Kontakty powinny zostać sprawdzone za pomocą kalki dla zapewnienia odpowiedniej wartości okluzji na etapie wosku – delikatne odbicia kalki na powierzchni materiału. To bardzo ważny moment, ponieważ wosk, będący miękkim materiałem, może przyczynić się do silnych kontaktów punktowych w ceramice, jeżeli nie zostaną one prawidłowo ustalone. Decydujące jest doprowadzenie woskowej korony do perfekcyjnej formy i kształtu, ponieważ każdy błąd popełniony na etapie pośrednim w rezultacie skutkuje takim samym błędem w produkcie końcowym.

Naszym celem jest idealne wymodelowanie korony w wosku, żadne dodatkowe budowanie obrzeża nie jest konieczne. Porcelana zapłynie nawet w miejsca o grubości 0,3- 0,5 mm. Od strony wargowej i policzkowej zalecamy grubość ściany minimum 1 mm dla osiągnięcia pożądanych efektów kolorystycznych. W większości przypadków wszystko, co należy zrobić, to wykończyć powierzchnie styczne i oczyścić woskowe struktury z ewentualnych zanieczyszczeń. W niektórych sytuacjach, takich jak konstrukcje mostów, zaleca się wycięcie ścian stycznych z kształtki przed ułożeniem na podbudowie, w celu łatwiejszej manipulacji i osadzenia, lecz w większości przypadków możemy korzystać z kształtek w całości.

Po zatopieniu pracy w masie ogniotrwałej zalecamy używanie specjalnie opracowanych pastylek Aesthetic- Press, odpowiednich do tłoczenia na struktury metalowe lub cyrkonowe. Uniwersalne krążki ceramiczne mogą być używane do uzyskania wszystkich kolorów. Pożądaną barwę zazwyczaj otrzymujemy po jednym do dwóch wypalaniach glazurujących.

Rezultatem naszej pracy jest system, który został zaprojektowany dla ułatwienia pracy technikom, a właścicielowi pracowni umożliwia kontrolę i osiągnięcie większej wydajności, jednocześnie utrzymując pożądany poziom jakości w każdym przypadku. Przystosowanie się i nauka pracy w nowym systemie zawsze wymaga czasu, jednak efekt końcowy będzie bardzo satysfakcjonujący.

SPRAWDŹ WSZYSTKIE PRODUKTY STOMATOLOGICZNE DOSTĘPNE W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.