Zaburzenia czynnościowe układu stomatognatycznego
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Związek zaburzeń czynnościowych układu stomatognatycznego ze schorzeniami ogólnoustrojowymi – przegląd piśmiennictwa

Zaburzenia miesiączkowania związane z odchyleniami w zakresie żeńskich hormonów płciowych również predysponują do rozwoju TMD. Estrogeny, oprócz wpływu na układ rozrodczy, wykazują wielokierunkowe działanie w innych narządach i tkankach. Zmieniają korzystnie profil lipidowy, obniżają poziom glukozy i insuliny, zwiększają stężenie niektórych czynników krzepnięcia, wpływają na zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych. Działają w komórkach poprzez wiązanie się z receptorami estrogenowymi (ER) (23). Receptory te zlokalizowane są m.in. w stawach skroniowo-żuchwowych, a dokładniej w tkance chrzęstnej kłykcia (24). Badania wykazały, że niedobór estrogenów prowadzi do zmniejszenia objętości kości podchrzęstnej, zwiększenia grubości chrząstki i wystąpienia zmian zwyrodnieniowych (25, 26). Dodatkowo małe stężenia estradiolu zwiększają stężenie cytokin prozapalnych (IL-1, IL-6, TNF-α) (27). IL-1 i TNF-α sprzyjają resorpcji chrząstki stawowej poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, co może prowadzić do stanów zapalnych struktur ssż (28). W badaniach przeprowadzonych u kobiet z zaburzeniami miesiączkowania stwierdzono obecność dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia. U 88,9% pacjentek z zaburzeniami czynnościowymi podwzgórzowo-przysadkowymi zaobserwowano bóle mięśniowo-twarzowe, zaś w każdym przypadku zaburzeń miesiączkowania spowodowanych PCOS występowały zaburzenia wewnątrzstawowe (28).

Sprawdź inne artykuły z kategorii BADANIA INTERDYSCYPLINARNE.

Objawy w stawach skroniowo-żuchwowych wykazywane są też w chorobach reumatycznych, do których należą m.in.: układowe choroby tkanki łącznej (np. reumatoidalne zapalenie stawów, układowy toczeń rumieniowaty), zwyrodnieniowe choroby stawów (np. łuszczy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.