Zębiak - najczęściej występujący guz zębopochodny
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zębiak (odontoma)

TITLE: Odontoma

STRESZCZENIE: W pracy na podstawie piśmiennictwa opisano zębiaki, ich rodzaje, etiopatogenezę oraz częstość występowania.

SŁOWA KLUCZOWE: zębiak, etiologia

SUMMARY: The study describes the literature concerning odontoma, their description, classifi cation, pathogenesis and occurrence.

KEY WORDS: odontoma, aetiology

Zębiak (odontoma) to najczęściej występujący guz zębopochodny. Pierwszy raz termin ten został użyty w 1866 roku przez Brocka i początkowo był używany do ogólnego opisu każdego guza zębopochodnego. Jednak obecnie zębiak określany jest jako zmiana zawierająca wszystkie tkanki zębowe typu hamartoma (1) (gr. hamartion – defekt ciała). Przypomina nowotwór, ale w większości przypadków nie wykazuje tendencji do transformacji w kierunku nowotworowym. To łagodna, guzopodobna malformacja zbudowana z mieszaniny dojrzałych komórek, ale chaotycznie rozmieszczonych w guzie, nierzadko w zaburzonych proporcjach ilościowych. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zębiak jest wada rozwojowa twardych tkanek zęba (2).

Przeczytaj wszystkie artykuły z wybranej kategorii TUTAJ

Zębiaki dzieli się na dwa podstawowe typy: zestawny (ang. compound odontoma) i złożony (ang. complex odontoma). Rożnica miedzy nimi jest zasadnicza i opiera się bardziej na przewadze ilościowej dobrze zorganizowanej tkanki zębowej niż na innych cechach szczególnych...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.