Zespół Aperta – przegląd piśmiennictwa - Strona 2 z 9 - dentalmaster.pl
Reklama

Zespół Aperta – przegląd piśmiennictwa

Wnikliwe obserwacje francuskiego badacza znalazły odzwierciedlenie w drobiazgowym opisie objawów schorzenia, w którym autor posługuje się licznymi odniesieniami przestrzennymi, jasno precyzuje topografię omawianych zmian, sprawnie operując nomenklaturą anatomiczną, całość zaś wzbogaca wynikami przeprowadzonych pomiarów. W efekcie prac Aperta powstał opis morfologiczny akrocefalosyndaktylii, który na długo stał się podstawą diagnozy klinicznej, a nieliczne modyfikacje mają związek z rozwojem technik diagnozowania przy użyciu radiografii cyfrowej, jak również badań patomorfologicznych (3).

Autor De l’acrocephalosyndactylie w swoim opracowaniu zawarł również dyskusję na temat potencjalnych, postulowanych przez badaczy, czynników etiologicznych schorzenia, do których zaliczył: kiłę wrodzoną, wzrost ciśnienia płynu owodniowego oraz zaburzenia wewnątrzwydzielnicze związane z nieprawidłową funkcją przysadki mózgowej, jednak, co podkreśla, naczelnym celem publikacji było przedstawienie jednolitego obrazu morfologicznego zaburzenia (3).

W 1920 roku do ustaleń Aperta krytycznie ustosunkowali się amerykańscy badacze Park i Powers. Na podstawie zgromadzonych 30 opisów (pochodzących z 8 krajów) przypadków zakwestionowali oni proponowany przez Francuza termin „akrocefalosyndaktylia”. Powołując się na występowanie izolowanych form patologii obejmujących czaszkę lub kończyny, jak również dużą zmienność obserwowanych obrazów klinicznych zaburzeń, zanegowali oni wspólną etiologię kraniosynostozy i syndaktylii, a co za tym idzie – istnienie odrębnej jednostki klinicznej (4).

Blisko 40 lat po publikacji Parka i Powersa nowe światło na zespół Aperta rzucił Brytyjczyk Blank. Oparł się on na opisie 54 przypadków, a niewątpliwą wartością jego spostrzeżeń był fakt, że większość z nich była przez ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.