Związki fluoru niezmiennie istotne w profilaktyce dentystycznej
Reklama

Związki fluoru niezmiennie istotne w profilaktyce dentystycznej

Należy podkreślić, że podział metod profilaktyki fluorkowej na endo- i egzogenną jest niefortunny i niezbyt ścisły. Podczas przyjmowania fluoru z wodą lub z pożywieniem zawsze pewna ilość pozostaje rozpuszczona w ślinie, a więc kontaktuje się z powierzchnią zębów, dając efekt egzogenny. Natomiast podczas aplikacji preparatów bezpośrednio na zęby część z nich zostaje połknięta, przedostając się do organizmu i dając efekt endogenny.

Masowa, bierna, endogenna metoda profilaktyki fluorkowej próchnicy zębów, czyli dodawanie związków fluoru do wody pitnej, po raz pierwszy została zastosowana w Grand Rapid w USA w 1945 roku. W Polsce najrzetelniejsze obserwacje uzyskano we Wrocławiu i w Strzelinie, gdzie metodę fluoryzacji endogennej poprzez fluorowanie wody prowadzono od 28 listopada 1967 roku do listopada 1996 roku. Do wody dodawano wtedy fluorokrzemian sodu dla osiągnięcia optymalnie kariostatycznego poziomu 0,8-1,2 ppm. Obecnie programy fluorkowania wody pitnej prowadzone są w 39 krajach i obejmują 170 milionów ludzi (3, 4, 6).

Metodę fluorkowania soli kuchennej należy brać pod uwagę tam, gdzie nie można wprowadzić fluorkowania wody z przyczyn technicznych, finansowych czy socjokulturowych. Efektywność fluorkowania soli w zmniejszaniu intensywności próchnicy jest prawie tego samego rzędu jak fluorkowanie wody. Głównymi zaletami soli jako nośnika fluoru jest brak konieczności korzystania z wodociągów i możliwość indywidualnego wyboru tej metody profilaktyki. Dodając 250 mg fluorków do 1 kg soli kuchennej, osiągamy taki sam efekt, jak podczas fluorkowania wody pitnej. Fluorkowanie soli kuchennej rozpowszechniono w 1955 roku w Szwajcarii. Na początku lat 80. pojawiły się argumenty przeciwko fluorkowaniu soli kuchennej. Dotyczyły one faktu, że zachęca się w pewien przewrotny sposób do spożywania większych ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.