Stan konta ubezpieczonego już sprawdzisz na PUE ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną aktualizację informacji o stanie kont klientów i prognozowanych emeryturach. Każdy ubezpieczony może już sprawdzić na swoim profilu PUE ZUS, jaki kapitał zgromadził. ZUS wygenerował ponad 23,9 mln informacji o stanie konta osoby ubezpieczonej za 2023 r. Informacje te są prezentowane na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Zakończył się już proces przygotowywania informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) w ZUS według danych na 31 grudnia 2023 r. Z całej puli wygenerowanych dokumentów 10,5 mln zawiadomień ZUS udostępnił osobom, które mają profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W czerwcu 2024 r. ZUS utworzył ponad 23,9 mln takich informacji za 2023 r. Od 2020 r. ZUS nie wysyła już papierowych listów z informacją o stanie konta, chyba że poprosi o to klient.
Jak co roku ZUS zwaloryzował stan kont i subkont osób ubezpieczonych, aby skompensować inflację i skutki innych procesów gospodarczych. Kwoty zapisane na kontach i subkontach są podstawą do obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Tegoroczna waloryzacja była jedną z najwyższych, była wyższa także od ubiegłorocznej. Składki i kapitał początkowy wzrosły o 14,87 proc., a środki na subkontach – o 9,91 proc. W wyniku rocznej waloryzacji stan kont i subkont osób ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 mld zł.
Informację o stanie konta otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r., której ZUS nie ustalił wysokości emerytury, a która kiedykolwiek była objęta ubezpieczeniami społecznymi i na jej koncie w ZUS jest zapisana choćby jedna składka. Dodatkowo ubezpieczeni, którzy w 2023 r. ukończyli 35 lat, znajdą w PUE ZUS również symulację hipotetycznej emerytury w czterech wariantach.
Źródło: zus.pl
Najnowszy numer „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego dostępny jest w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.
Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce
Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego jako następstwo przeoczonego złamania kłykcia żuchwy u dziecka
Słowa kluczowe: skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego, złamanie kłykcia żuchwy, tomodensytometria Keywords: temporomandibular joint ankylosis, fracture of the mandibular condyle, tomodensitometry Streszczenie: Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowe...
Łączne leczenie ortodontyczne i chirurgiczne ciężkiej wady zgryzu klasy III ze zgryzem krzyżowym przednim i tylnym
W niniejszej pracy kazuistycznej przedstawiono przypadek dorosłego pacjenta z ciężką szkieletową wadą zgryzu klasy III, z ewidentnym niedorozwojem szczęki i nadmiernie rozwiniętą żuchwą, co powodowało zgryz krzyżowy przedni i tylny, a także przesu...
Aparaty nakładkowe i miniimplanty ortodontyczne w leczeniu zgryzu przewieszonego u dorosłych
Słowa kluczowe: zgryz przewieszony, miniimplanty, nakładki Keywords: scissor bite, miniscrews, aligners Streszczenie: Zgryz przewieszony nie ulega samoistnej korekcji. Stopniowo pogarsza się w wyniku nadmiernego wyrzynania się zębów, negatywnie wp...