Alergie na tytanowe elementy do osteosyntezy stabilnej złamań
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Alergie na tytanowe elementy do osteosyntezy stabilnej złamań – opis przypadku

Ze względu na niewielką liczbę doniesień w literaturze dotyczących potencjalnych reakcji alergicznych na tytanowe elementy wykorzystywane w chirurgii szczękowo-twarzowej w Klinice Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej i Chirurgii Stomatologicznej przeprowadzone zostało badanie, w którym wzięło udział 50 pacjentów leczonych z powodu obrażeń szkieletu części twarzowej czaszki z zastosowaniem mini- i mikropłytek tytanowych. Badanie zostało przeprowadzone po zakończeniu leczenia, tj. 2-6 miesięcy od zabiegu. Obejmowało ono:

  • wywiad medyczny uwzględniający wcześniejsze zabiegi ortopedyczne lub dentystyczne, gdzie zastosowane były elementy tytanowe, narażenie zawodowe lub środowiskowe na tytan i jego związki,
  • badanie lekarskie ze szczególnym uwzględnieniem badania skóry i błony śluzowej jamy ustnej pod kątem zmian mogących sugerować reakcje alergiczne,
  • testy skórne przy użyciu testów płatkowych.

Testy alergiczne wykonane zostały metodą płatkową, bez przerywania ciągłości tkanek. Testy płatkowe – naskórkowe (producent: Chemotechnique Diagnostics, Vellinge, Szwecja) w postaci plastrów z alergenami (5-proc. azotek tytanu, 10-proc. tlenek tytanu, 1-proc. chlorek cynku, 5-proc. szczawian tytanu, 10-proc. tytanian wapnia, 10-proc. tytan) – nakładane były na skórę pleców, przymocowując komory IQ w okolicy międzyłopatkowej lub nadłopatkowej na 48 h.

Wyniki odczytane zostały po 2, 4 i 5 dniach, w przypadkach wątpliwych kolejnego odczytu dokonywano po 7 dniach. Postępowanie zgodnie z rekomendacją International Contact Dermatitis Research Group (ICDRG).
W przeprowadzanym badaniu tylko u jednego pacjenta wystąpił pozytywny wynik testu płatkowego na azotek srebra.

Opis przypadku

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.