Aparat twin-block. Budowa, zastosowanie i etapy wykonywania
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Budowa, zastosowanie i etapy wykonywania aparatu twin-block

Kolejnym elementem utrzymującym jest klamra kulkowa. Składa się ona z około 3 cm prostego drutu sprężystego twardego, o średnicy 0,7 mm, zakończonego kulką. Klamry te są dostępne w sprzedaży, ale można je też wykonać w pracowni poprzez dodanie kropli lutowia na końcu drutu. Kulka wpada w przestrzeń międzyzębową pomiędzy pierwszym a drugim przedtrzonowcem w szczęce i między siekaczem bocznym a kłem w żuchwie. Wolne ramię jest doginane do wewnątrz jamy ustnej i zakotwicza się w akrylu.

W aparacie przeznaczonym do leczenia wady klasy II z wychyleniem siekaczy może znajdować się dodatkowo łuk wargowy. W początkowej fazie leczenia pozostaje on bierny.Jest to ważne, ponieważ nadmierna retruzja siekaczy powoduje mniejsze doprzednie wysunięcie żuchwy.Aktywuje się go po ukończeniu leczenia czynnościowego i doprowadzenia zębów pierwszych trzonowych do klasy I. Wnika on do płyty górnej za kłem i doginany jest z drutu sprężystego twardego o średnicy 0,8 mm.Łuk wargowy można również umieścić w dolnej płycie.

W leczeniu wady klasy II z podgrupą II można zastosować sprężyny wypychające zęby przednie. Doginane są z drutu sprężystego hartowanego o średnicy 0,5-0,6 mm. Technik dogina je w formie nieaktywnej – aktywowane zostają przez lekarza, podczas dopasowania aparatu w jamie ustnej pacjenta.

PRZECZYTAJ WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z KATEGORII PROTETYKA

Wykonanie podwójnego bloku

Przy projektowaniu aparatu należy korzystać ze zlecenia lekarza ortodonty.To on rozpoznaje wadę i wybiera sposób leczenia. Klamry, sprężyny,śruby, rodzaj łuku wargowego oraz kształt podstawy akrylowej powinny być dokładnie opisane. Nie mogą...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.