Badanie kliniczne w chirurgii stomatologicznej. Część 1 - Strona 3 z 6 - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Badanie kliniczne w chirurgii stomatologicznej. Część 1

Badanie przedmiotowe – zewnątrzustne

W tej części chory jest badany w obiektywnym ujęciu lekarza. Na tym etapie ważne jest, aby kierować się zasadą o przechodzeniu od ogółu do szczegółu oraz od zewnątrz do wewnątrz. Badamy wzrokiem, dotykiem, a także w miarę potrzeby słuchem i węchem. Na badanie przedmiotowe składają się:

  1. Ogólne badanie chorego.
  2. Szczegółowe badanie głowy i szyi.

Ogólne badanie chorego rozpoczyna się wraz z momentem wejścia pacjenta do gabinetu. Zwracamy uwagę na poruszanie się (sam czy w asyście), występowanie niedowładów, zaburzeń równowagi, porażeń kończyn oraz występowanie drgawek. Istotna jest również budowa ciała, zabarwienie powłok, ocena stanu psychicznego (spokojny, pobudzony, przytomny, zamroczony, czy spełnia polecenia, czy jest zorientowany auto- i allopsychicznie).

Część szczegółową przedmiotowego badania głowy i szyi należy podzielić na badanie zewnątrzustne i wewnątrzustne.

W badaniu zewnątrzustnym skupiamy się odpowiednio w kolejności na głowie/czaszce, twarzy, ujściach nerwu trójdzielnego, oczach, nosie, uszach, stawie skroniowo-żuchwowym oraz węzłach chłonnych. A przed jego rozpoczęciem należy poprosić pacjenta o zdjęcie okularów oraz biżuterii, która może utrudniać badanie.

Podczas badania głowy trzeba zwrócić uwagę na wielkość i kształt czaszki (krótko-, średnio-, długowymiarowa), obecność wyrośli kostnych, symetrię twarzy, przodo- lub tyłożuchwie, nadmiar lub rozrost tkanek, zmiany w zabarwieniu powłok twarzy (zaczerwienienie, bladość, zasinienie), obrzęki (miękkie ciastowate uwypukleni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.