Bezsenność jako jeden z problemów interdyscyplinarnych
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Bezsenność jako jeden z problemów interdyscyplinarnych

Zasady rządzące bezsennością

Bezsenność, zwłaszcza u osób starszych, staje się problemem nagminnym w praktyce lekarskiej, leki nasenne, ich wieloletnie nadużywanie i powikłania są częstą zmorą oddziałów, praktyk lekarskich i poradni. Zaburzenia snu często współistnieją z innymi schorzeniami somatycznymi lub psychicznymi, które są udziałem tej grupy chorych. Co więcej, nie da się w sposób izolowany leczyć zaburzeń snu bez terapii dysfunkcji somatycznej, często narastającej z wiekiem. Zmiana statusu społecznego, zawodowego czy rodzinnego, nieodłącznie związana ze starzeniem, może mieć znaczący wpływ na dysfunkcje snu. Struktura samego snu często się zmienia, proporcjonalnie do długości życia pacjentów. Bezsenność jako objaw wymaga specjalnej uwagi ze względu na rokowania psychosomatyczne pacjentów nie tylko krótkoterminowe, lecz także poprawiające komfort i długoterminowe przeżycie w zdrowiu.

Celem skutecznej terapii bezsenności jest nie tylko zapewnienie prawidłowego odpoczynku w godzinach nocnych, ale także takie dobranie elementów terapii, by funkcjonowanie chorych w ciągu dnia było satysfakcjonujące. Duża liczba wypadków domowych, kontuzji, wydarzeń drogowych jest spowodowana wpływem leków na dzienną aktywność chorych leczonych nieprawidłowo (6, 9).

Podłoże fizjologiczne zaburzeń snu

Zaburzenia snu pierwotne

Wraz z wiekiem sen spłyca się, coraz częściej występują zaburzenia rytmu okołodobowego, zmienia się charakteru snu. Starsi chorzy kładą się spać wcześniej, wstają wcześniej, częstsze są wybudzenia nocne, proces ten postępuje z wiekiem. Bezsenność może być pierwotna i wtórna do problemów psychicznych, schorzeń somatycz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.