Bezsenność jako jeden z problemów interdyscyplinarnych
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Bezsenność jako jeden z problemów interdyscyplinarnych

Wybudzenia powodować mogą też sytuacje środowiskowe. Nadmierne oświetlenie pomieszczeń w nocy, wybudzanie chorych do podania leków, głód lub zaniedbania higienicznie związane z moczeniem mogą fragmentować sen, podobnie jak lęk przed ciemnością, brak znajomych w nowym miejscu (6, 15, 16).

Do przyczyn jatrogennych wyzwalających bezsenność mogą prowadzić także leki. Przedawkowanie teofiliny, sympatykomimetyków, diuretyków, beta blokerów czy nadmiar leków nasennych, doprowadzający do efektu „odbicia”, bywa kolejną przyczyną zaburzeń snu. Do efektów jatrogennych zaliczyć można także bezsenność instytucjonalną, kiedy to nadużywanie leków nasennych utrwala się po wypisie z zakładów opieki medycznej. Łatwo powstają wówczas typowe uzależnienia, których następstwa obserwować możemy dopiero w warunkach domowych.

Dużym problemem okazać się może brak wystarczającej opieki ze strony rodziny, co zdarza się u osób samotnych lub starszych (6, 15, 16).

Leczenie farmakologiczne zaburzeń snu

Bez względu na rozwój wiedzy o farmakokinetyce leków, pojawienie się nowych preparatów farmakologicznych, priorytetem pozostaje stała zasada. Zanim wdrożymy leczenie farmakologiczne snu, należy wykluczyć inne podłoże bezsenności, we wdrożonej terapii zaś uwzględniać i kontrolować ich progresję, modyfikując leczenie. W związku z różną patogenezą zaburzeń snu nie ma jednolitej metody leczenia. W każdym przypadku musimy ustalić przyczynę, co umożliwi dalsze skuteczne postępowanie (17).

Warto pamiętać, że efekt leków nasennych jest przejściowy, przynoszą one krótkotrwałą ulgę, rzadko trwale uwalniają od dolegliwości. Do leków dających efekt nasenny zaliczmy benzodiazepiny (BDZ), leki przeciwdepresyjne,...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.