Bruksizm - Nieprawidłowości zgryzu jako jeden z czynników etiologicznych
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Nieprawidłowości zgryzu jako jeden z czynników etiologicznych bruksizmu – opis przypadku

Wnioski końcowe wraz z oceną potrzeb leczniczych

Dojęzykowe pochylenie górnych siekaczy, zwężenie górnego łuku zębowego oraz zgryz głęboki powodują zawężenie koperty czynnościowej. Żuchwa ulega zablokowaniu w pozycji dotylnej. Taką pozycję w stawie przyjmują również głowy żuchwy. Brak prowadzeń kłowych i siecznych oraz liczne interferencje na zębach bocznych w trakcie tych ruchów powodują hiperaktywność mięśni żwaczy oraz mięśni dna jamy ustnej. Napięcie to wzrasta w nocy, kiedy pacjentka, próbując bruksować zgodnie z naturalnym wzorcem, napotyka na blokadę w postaci pochylonych siekaczy górnych. Aktywują się wtedy mięśnie cofające żuchwę i prawdopodobnie rozpoczyna się proces bruksowania dotylnego oraz zaciskania, którego świadectwem mogą być wytarcia na szynie Bruxchecker na zębach trzonowych.

Wszystkie dolegliwości, jakie podaje pacjentka, oraz wyniki wyżej opisanych badań sugerują konieczność leczenia ortodontycznego, którego cele będą stanowić: poszerzenie górnego i dolnego łuku zębowego, uzyskanie prawidłowego kąta międzysiecznego oraz wyeliminowanie zgryzu głębokiego. Konieczne będzie również przywrócenie prawidłowych prowadzeń kłowych i siecznego.

Etapy leczenia

Wykonanie szyny zgryzowej, której celami były wyeliminowanie zwiększonego napięcia mięśniowego oraz zapewnienie prawidłowych podparć zębowych, a także prowadzeń kłowych i siecznego w trakcie ruchów żuchwy z kontaktem zębowym.

Pacjentka użytkowała szynę od grudnia 2018 r. każdej nocy i doraźnie w ciągu dnia, kiedy rejestrowała, że zaczyna zaciskać zęby. Ze względu na charakter pracy ciężko jej było stosować szynę 24 h/dobę. Szyna była kontrolowana i kalibrowana co 2 tygodnie. Po 14 dniach pac...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.