CBCT – narzędzie diagnostyczne w endodoncji - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

CBCT – rewolucyjne narzędzie diagnostyczne w endodoncji. Przegląd piśmiennictwa i zastosowania klinicznego

Ograniczenia

Pomimo dostarczania trójwymiarowej projekcji rozdzielczość poszczególnych obrazów waha się od 0,4 mm do 0,076 mm (1,25 to 6,5 par linii na mm), podczas gdy radiogramy klasyczne oferują rozdzielczość rzędu 20 lp/mm, a cyfrowe – 8-20 lp/mm (13). Diagnostyka w leczeniu endodontycznym wymaga dużej precyzji. Wykazano, że dla rozdzielczości 0,4 mm dokładność detekcji kanałów mezjalno-policzkowych (MB2) pierwszych zębów trzonowych szczęki wynosi około 60%, natomiast w przypadku rozdzielczości 0,12 mm wykrywalność wynosi ponad 93% (3, 14). Ma to także znaczenie przy diagnostyce periodontopatii przywierzchołkowych, ze względu na średni wymiar przestrzeni więzadeł przyzębia wynoszący 0,2 mm (3).

Stożkowy kształt wiązki promieniowania powoduje wielokierunkowe rozpraszanie promieniowania. Rezultatem tego jest szum objawiający się na zdjęciach w postaci ziarnistości. Częściowo może zostać on wyeliminowany poprzez zaprogramowane algorytmy. Nie są one jednak w stanie usunąć wszystkich zakłóceń, co wpływa na pogorszenie jakości otrzymywanych obrazów. Ilość resztkowych zakłóceń nieusuniętych poprzez oprogramowanie zwiększa się wraz ze wzrostem objętości pola obrazowania. Jest to widoczne zwłaszcza w regionach o ograniczonej ekspozycji na promieniowanie, gdzie sygnał jest słaby (3).

Kolejnym często napotykanym problemem są artefakty ograniczające dokładność obrazowania. Ich powstawanie może być związane z pacjentem, użytym aparatem, charakterystyką wiązki wykorzystywanej CBCT czy charakterystyką samego promieniowania X (4). Wpływ na powstawanie artefaktów mogą mieć także obecne w jamie ustnej wypełnienia i implanty, stąd obrazowanie z użyciem mniejszego pola pozwala uzyskać skany lepszej jakości (3).

Zastosowanie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.