Chory z chorobą mięśni w gabinecie stomatologicznym - Strona 4 z 5 - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Chory z chorobą mięśni w gabinecie stomatologicznym

Każdy stomatolog, do którego zgłasza się pacjent z rozpoznaną chorobą złącza nerwowo-mięśniowego, powinien rozważyć najbardziej bezpieczny dla chorego rodzaj znieczulenia. U chorych z dystrofiami, lecz nie tylko, groźnym dla życia zjawiskiem wywołanym środkami stosowanymi w znieczuleniu ogólnym (np. halotan i jego pochodne oraz sukcynylocholina) jest hipertermia złośliwa (malignant hiperthermia, MH). Po podaniu leku obserwuje się: gwałtowny wzrost temperatury ciała (nawet do 43°C), tachyarytmię, uogólnioną sztywność mięśni, mioglobinurię, kwasicę metaboliczną, hiperkaliemię oraz znaczny wzrost CK w surowicy. Rabdomioliza (czyli rozpad mięśni) może doprowadzić do ostrej niewydolności nerek oraz konieczności dializoterapii. Schorzenie dziedziczy się w sposób AD. W 50% przypadków odpowiedzialna za wystąpienie hipertermii złośliwej jest mutacja w genie receptora rianodynowego na chromosomie 19. W ostrym zespole objawów należy przerwać znieczulenie, stosować ochłodzenie i hiperwentylację oraz podać dantrolen i.v. (2,5 mg/kg m.c.).

W obecnych czasach wizyta w gabinecie stomatologicznym nie musi być kojarzona z towarzyszącym zabiegowi bólem, gdyż nawet te najmniej skomplikowane zabiegi mogą odbywać się w znieczuleniu.

W gabinecie stomatologicznym stosowane są:

  1. Znieczulenie powierzchniowe – jest to najmniej inwazyjne znieczulenie, które najczęściej występuje pod postacią sprayu lub żelu. Leki te działają na błony śluzowe jamy ustnej i stosowane są m.in. przy nacięciach ropnia podśluzówkowego czy ekstrakcjach zębów mlecznych.
  2. Znieczulenie nasiękowe – jest to znieczulenie, które polega na wstrzyknięciu środka znieczulającego do dziąsła w bezpośrednią okolicę zęba, na którym będzie wykonywany zabieg. Jest to rodzaj znieczulenia najczęściej stosowany...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.