Czynniki spajające w krótko i długoterminowym teście na zrywanie
Reklama

Określenie jakości sił wiążących jednoskładnikowych i samotrawiących czynników spajających w krótkoterminowym i długoterminowym teście na zrywanie

Na tak przygotowaną powierzchnię zęba aplikowano systemy łączące, które następnie polimeryzowano diodową lampą G-Light (intensywność światła 1200 mW/cm2). Materiał kompozytowy był umieszczany w specjalnie w tym celu przygotowanym teflonowym pierścieniu, którego wewnętrzny profil miał kształt walca o średnicy 3 mm. W kolejnym etapie materiał kompozytowy polimeryzowano przez 20 sekund.

Test przeprowadzano w temp. 20°C ± 2°C przy wilgotności 50% ± 5%. Podczas mocowania w urządzeniu zrywającym na próbki nie działały dodatkowe siły skręcające i zginające. Połączenie modelu badawczego z urządzeniem pomiarowym miało charakter elastyczny. Pomiaru dokonywano podczas stałej prędkości przesuwu belki ruchomej 1 mm/min, wykorzystując maszynę wytrzymałościową INSTRON TT w Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Próba statystycznego rozciągania wg PN-EN 10002-1:2004 z wyznaczeniem wartości Rm. Wyniki przeliczano i podawano w MPa.

Wszystkie próbki po badaniu wytrzymałościowym oglądano w mikroskopie optycznym przy powiększeniu 5x i odrzucano te, w których stwierdzono uszkodzenia w obrębie materiału kompozytowego lub w zębinie.

W grupie 1 przygotowano i poddano próbie zrywania 15 próbek z zastosowaniem samotrawiącego czynnika wiążącego XENO V (firmy Dentsply). Przygotowanie powierzchni zębiny w tej grupie odbywało się zgodnie z zaleceniami producenta, tzn. po dokładnym pokryciu całej powierzchni próbki materiałem XENO V delikatnie wcierano go przez 20 sekund. Nadmiar materiału rozprowadzano silnym strumieniem sprężonego powietrza, jednak nie dłużej niż 5 sekund, a następnie polimeryzowano go przez kolejne 20 sekund.

W kolejnych 15 próbkach, które stanowiły grupę 2, zastosowano tradycyjny sposób przygotowania powierzchni zębiny, tzn. demineral...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.