Porównanie systemów ceramicznych - ekscytująca zmiana
Reklama

Ekscytująca zmiana. Porównanie systemów ceramicznych IPS d.SIGN i IPS Style

Autor artykułu już jakiś czas temu zdecydował się na używanie materiałów ceramicznych IPS Style, stosując technikę warstwową. Zanim rozpoczął pracę z systemem ceramicznym IPS Style, dokładnie przetestował materiał i porównał go z produktem stosowanym wcześniej.

Zmiana jest ekscytująca – również w codziennej pracy w laboratorium dentystycznym. Autor artykułu już jakiś czas temu zdecydował się na używanie materiałów ceramicznych IPS Style, stosując technikę warstwową. Zanim rozpoczął pracę z systemem ceramicznym IPS Style, dokładnie przetestował materiał i porównał go z produktem stosowanym wcześniej.

Głównym celem przejścia na nowy system ceramiczny była poprawa jakości wyników. W naszym laboratorium regularnie stosowaliśmy ceramikę szklaną fluoroapatytowo-leucytową IPS d.SIGN®. Jednak pewnego dnia zadaliśmy sobie następujące pytanie: czy IPS Style® (pierwsza opatentowana ceramika na metal zawierająca oksyapatyt) stanowiłby solidną alternatywę dla stosowanego przez nas produktu? Zdecydowaliśmy się przetestować nowy materiał na płaskich próbkach stopów kobaltowo-chromowych. Próbki te pozwoliły nam lepiej przyjrzeć się materiałom ceramicznym nakładanym przy zastosowaniu techniki warstwowej. Użyliśmy podstawowych próbek stopu metalu (Colado CC), by zbadać i porównać pewne właściwości charakteryzujące materiały IPS d.SIGN oraz IPS Style, takie jak np.: kolor, jasność, skurcz, fluorescencja i stabilność wymiarowa.

Przygotowanie powierzchni i nałożenie opakera

Jedna próbka została poddana oksydacji w temperaturze 950°C przez minutę. Na drugą próbkę został nałożony „bonding”. Dwie próbki metalowe o różnych podstawach zostały odpowiednio przygotowane do nałożenia materiału ceramicznego. Następnie na próbki nałożono opakery IPS d.SIGN Paste Opaquer w postaci pasty oraz IPS Style Ceram Powder Opaquer w proszku. Opakery w obu systemach mają gładką konsystencję. Nigdy wcześniej nie stosowaliśmy opakera w proszku, dlatego nakładanie materiału IPS Style było dla nas zupełną nowością. Niemniej jednak byliśmy pod wrażeniem łatwości nakładania i świetnych wyników.

Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii PROTETYKA

Skurcz i kolor

Na kolejnym etapie porównaliśmy materiały Dentin oraz Transpa T Neutral, jak również materiały Opal Effect OE1. Każdy z tych materiałów ceramicznych został nałożony na jedną z metalowych próbek. Pośrodku próbki przy użyciu szpatułki narysowano linię, aby porównać skurcz materiałów. Po wypaleniu oba materiały ceramiczne miały ten sam kolor. Ciekawe było to, że materiał IPS Style wykazał się mniejszym skurczem niż IPS d.SIGN (fot. 1). Skurcz pionowy obu materiałów ceramicznych był prawie identyczny. Próbki przyłożono do siebie i zbadano pod światłem polaryzacyjnym. Materiał IPS Style był nieco jaśniejszy niż IPS d.SIGN. Oba materiały wykazały prawie jednakowy poziom fluorescencji. W tym porównaniu IPS Style wypadł nieco lepiej, ponieważ fluorescencja materiałów Transpa T Neutral i Incisal była bardziej realistyczna.

Stabilność wymiarowa i wyniki badań

Stabilność wymiarowa materiałów ceramicznych była widoczna po pierwszym cyklu wypalania. Po wypaleniu warstwy materiału IPS Style zachowały swój kształt. Natomiast materiał IPS d.SIGN nie zachował w pełni swojego kształtu. Po tej serii testów uważaliśmy, że dla naszych celów zebraliśmy dość informacji na temat nowego materiału. Mimo że testy były stosunkowo proste, dostarczyły nam cennych informacji na temat dwóch testowanych systemów ceramicznych. Byliśmy gotowi, by porównać te dwa materiały na podstawie rzeczywistego studium przypadku.

Studium przypadku

Pacjentka była niezadowolona z wyglądu swoich górnych zębów (fot. 2). Chciała mieć nowy kolor i w możliwie największym stopniu zachować kształt i ułożenie swoich zębów. To uprościło wybór koloru, ponieważ musieliśmy „po prostu” wybrać nieco jaśniejszy materiał. Następnie przygotowaliśmy zęby od 15 do 25 (fot. 3). Cyfrowy obraz sytuacji uzyskaliśmy za pomocą skanera wewnątrzustnego. Z centrum produkcyjnego mogliśmy zamówić zarówno wydrukowane modele, jak i metalowe czapeczki wykonane metodą SLM. Modele i nakładki były produkowane jednocześnie. Dzięki temu mogliśmy od razu przystąpić do nałożenia materiałów ceramicznych (fot. 4). Uzupełnienia wykonano na podbudowie z dwóch materiałów ceramicznych, dzięki czemu mogliśmy porównać materiały IPS Style i IPS d.SIGN w jamie ustnej pacjentki. Szczegółowy opis procedury wykorzystującej oba materiały ceramiczne przedstawiono poniżej.

Galeria

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.