CRANIA 2023 - Kraków. Podsumowanie spotkania
Reklama

CRANIA 2023 – Kraków

V Konferencja CRANIA, „Konsensus w diagnostyce i fizjoterapii stawów skroniowo-żuchwowych” XIV Sympozjum Fizykodiagnostyki i Fizjoterapii Stomatologicznej i Medycznej „Stomatologia interdyscyplinarna” oraz V Sympozjum Młodych Naukowców odbyły się w Krakowie w dniach 24-25 lutego 2023 r. Uczestnicy tych dwóch zintegrowanych Sympozjów po raz kolejny mieli niepowtarzalną możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami z zakresu zaburzeń skroniowo-żuchwowych, ortodoncji, neurologii, chirurgii ortognatycznej, fizjoterapii i medycyny fizykalnej. To konsekutywne, naukowe spotkanie lekarzy wielu specjalności, stomatologów i fizjoterapeutów stanowi forum wymiany doświadczeń, poglądów naukowych i klinicznych. Przyświecał im konkretny cel, który obliguje do poszukiwania i promowania nowych, alternatywnych metod diagnozowania, leczenia i rehabilitacji stomatognatycznej, co niezaprzeczalnie łączy się z integracją wielu dyscyplin naukowych, a wszystko dla szeroko pojmowanego dobra pacjentów.

Sympozja zostały objęte Patronatem Honorowym: Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM, Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

Głównymi organizatorami przedsięwzięcia były: Fizjoterapia i Klinika Stomatognatyczna Kraków, Zarząd Sekcji Fizykodiagnostyki i Fizjoterapii Stomatologicznej Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii oraz Zakład Propedeutyki, Fizykodiagnostyki i Fizjoterapii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Mieliśmy przyjemność gościć znamienitych Wykładowców w dziedzinie medycyny i nauk
o zdrowiu: prof. Małgorzatę Pihut, prof. Piotra Pierzchalskiego, prof. Grzegorza Cieślara, prof. Agatę Czajkę-Jakubowską, dr hab. Agnieszkę Lasotę, dr hab. Macieja Sikorę, dr hab. Iwonę Kowalską-Bobko, dr Witolda Jurczyńskiego, lek ort. Barbarę Czerwińską-Niezabitowską, dr Krzysztofa Dowgierda, dr Dominika Piskorskiego. Zaszczyciła nas również obecność prof. Bogumiły Frączak, prof. Joanny Wysokińskiej-Miszczuk, dr hab. Agaty Niewczas prof. UML, dr hab. Anety Wieczorek prof. UJ, dr hab. Andrzeja Myśliwca prof. AWF Katowice, dr hab. Jolanty Loster, dr hab. Agnieszki Mazur-Biały prof. UJ, dr hab. Magdaleny Wilk-Frańczuk prof. UJ oraz Kierowników Katedr i Zakładów z Uczelni Medycznych z Lublina, Krakowa, Poznania, Warszawy, Katowic, Kielc i Szczecina.

Wzorem lat ubiegłych, tematyka Sympozjum pozostała interdyscyplinarna
i dotyczyła: chirurgii stawu skroniowo-żuchwowego, biomechaniki układu ruchowego i stomatognatycznego, biomateriałów, stosowanych we współczesnej medycynie, ortodoncji i stomatologii, fizykodiagnostyki i fizjoterapii w stomatologii i innych specjalnościach medycznych, psychologicznych, socjologicznych i ekonomicznych aspektów nauk o zdrowiu w kontekście zaburzeń skroniowo-żuchwowych.  Potwierdzając słuszność wyboru tematów Sesji Naukowych, zostało zgłoszonych 21 referatów, zaakceptowanych przez Komitet Naukowy Sympozjum i przewidzianych do wygłoszenia.

Realizując potrzeby poznawcze młodych pracowników naukowych
i studentów odbyło się również V Sympozjum Młodych Naukowców, podczas którego zaprezentowano 6 doniesień naukowych o interdyscyplinarnej tematyce: dotyczącej stomatologii, fizjoterapii, chirurgii i neurologii.

W trakcie trwania Sympozjów odbywały się liczne warsztaty, cieszące się dużym zainteresowaniem praktykujących fizjoterapeutów i lekarzy stomatologów z zakresu aksjografji elektronicznej stawów skroniowo-żuchwowych.

W drugim dniu konferencji odbyła się promocja książki autorstwa: Małgorzaty Kulesy-Mrowieckiej, Barbary Czerwińskiej-Niezabitowskiej, Krzysztofa Dowgierda pt. „Dysfunkcje czaszkowo-żuchwowe. Diagnostyka, leczenie i rehabilitacja” wydawnictwa PZWL.

Mamy pewność, iż fizjoterapia i stomatologia to dyscypliny silnie ze sobą powiązane, co obliguje do integracji naukowej i dydaktycznej z tymi specjalnościami. Spotkania w gremium specjalistów i możliwość bezpośredniej rozmowy są nadal najlepszą drogą do pogłębiania wiedzy, poszerzania dróg badawczych oraz wymiany doświadczeń w budowaniu zespołów interdyscyplinarnych.  Cieszy fakt, że jest nas coraz więcej, stosujących diagnostykę oraz terapię fizykalną w stomatologii i już dziś zapraszamy na Jubileuszowe XV Sympozjum Fizjoterapii Stomatologicznej i Medycznej, VI Konferencję CRANIA oraz VI Zachodniopomorskie Sympozjum Młodych Naukowców, które odbędą się w Międzyzdrojach w dniach 24– 25. 05. 2024 roku.

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.