Grzegorz Hudzik: gabinet stomatologiczny w dobie pandemii

Gabinet stomatologiczny w dobie pandemii oczami sanepidu

Rozmowa ze Śląskim Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym dr. Grzegorzem Hudzikiem na temat obostrzeń, zasad bezpieczeństwa oraz leczenia pacjentów w dobie pandemii.

Panie Inspektorze, dziękujemy za możliwość rozmowy oraz że znalazł Pan w tak trudnym okresie czas, aby odpowiedzieć na pytania naszych Czytelników – praktykujących lekarzy dentystów. Wśród najczęściej pojawiających się zagadnień przywoływana jest następująca sytuacja – pacjent z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa przychodzi do gabinetu stomatologicznego z bólem (sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji), czy są zalecane specjalne zasady pracy z takim pacjentem, dodatkowe środki bezpieczeństwa?

Lekarze dentyści byli i są jedną z najlepiej przygotowanych grup zawodowych do kontaktu z pacjentem zakażonym koronawirusem. Zwłaszcza że wszystkich pacjentów powinniśmy traktować jako potencjalnie zakaźnych. Lekarze dentyści są doskonale przygotowani do przyjmowania i leczenia takich pacjentów, mają opracowane i wypracowane procedury. Poza tym, czy wizyta pacjenta z wynikiem pozytywnym będzie się znacząco różniła od wizyty pacjenta bez takiego testu? Uważam, że nie lub w niewielkim stopniu. Jeśli mamy pacjenta, który manifestuje objawy zakażenia i jednocześnie wymaga pilnej interwencji dentystycznej, zaleca się, aby był leczony w dedykowanym do tego ośrodku. Jednak sama weryfikacja wyników testów, wymaganie badań, sprawdzanie, czy test jest dodatni czy ujemy – jest to często niemożliwe do wdrożenia, dlatego zasady przyjmowania pacjentów powinny być spójne i jednakowe dla wszystkich. Począwszy od regulacji ruchu pacjentów w poczekalni – umawianie wizyt tak, aby unikać „skupisk” pacjentów oczekujących na przyjęcie. Zachowanie dystansu, noszenie maseczek w czasie oczekiwania na przyjęcie, dezynfekcja rąk, udostępnienie miejsca...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

reklama

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.