Stomatologia wciąż niedoceniana - dentalmaster.pl

Dr hab. n. o zdr. Joanna Kobza: Stomatologia wciąż niedoceniana

Jaka jest kondycja polskiej stomatologii? Czy opieka stomatologiczna nad najmłodszymi pacjentami jest odpowiednia? Te kwestie w rozmowie z Pauliną Budną-Muc porusza dr hab. n. o zdr. Joanna Kobza, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Stomatologia wciąż niedoceniana

Dr hab. n. o zdr. Joanna Kobza; fot. J. Stec

Pani Docent, od wielu lat w zakresie Pani osiągnięć naukowych mieści się ocena sytuacji w sektorze opieki dentystycznej w Polsce. Jak w obecnym czasie można określić sytuację w naszym kraju?

Liczne prowadzone badania stanu zdrowia jamy ustnej Polaków w poszczególnych grupach wiekowych wskazują, że opieka stomatologiczna w Polsce jest na niedostatecznym poziomie i wymagałaby znaczących zmian organizacyjnych i finansowych. Wskaźnik próchnicy zębów we wszystkich grupach wiekowych dzieci i młodzieży jest od lat w naszym kraju najwyższy w Europie, znacząco wyższy nie tylko w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, ale także w odniesieniu do krajów uznawanych za biedniejsze od nas, takie jak: Białoruś, Ukraina czy Rosja. Ok. 60% 3-latków i 85% 6-latków oraz 90,5% 7-latków jest dotkniętych próchnicą, w wyższych grupach wiekowych sytuacja jest jeszcze gorsza, ponad 90% młodzieży ma próchnicę zębów.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wdrożonych został...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.