Kompendium farmakoterapii w periodontitis – część I - Strona 3 z 6 - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Kompendium farmakoterapii w periodontitis – część I

Nowoczesnymi antybiotykami z grupy tetracyklin stosowanymi w leczeniu chorób przyzębia są doksycyklina oraz minocyklina. Wykazują działanie bakteriostatyczne przy niższych stężeniach niż chlorowodorek tetracykliny. Minocyklina cechuje się mniejszą fototoksycznością i działaniem nefrotoksycznym niż starsze tetracykliny. Podobnie jak doksycyklina, charakteryzuje się ona zbliżonym spektrum działania, obejmującym głównie drobnoustroje Gram-dodatnie, w mniejszym stopniu Gram-ujemne (1, 7).

Metronidazol

Metronidazol to chemioterapeutyk o działaniu przeciwpierwotniakowym i przeciwbakteryjnym. Spektrum działania tego leku obejmuje względne i bezwzględne beztlenowce, a szczególnie skuteczne właściwości bakteriobójcze wykazuje w stosunku do Porphyromonas gingivalis i Prevotella intermedia. Szybko osiąga efektywne stężenie w tkance dziąsła i płynie kieszonkowym. Stosowany jest w leczeniu martwiczo-wrzodziejącego zapalenia dziąseł/przyzębia oraz w zapaleniach przyzębia opornego na leczenie. Metronidazol lub metronidazol stosowany łącznie z amoksycyliną, jako uzupełnienie terapii mechanicznej, jest lekiem z wyboru w leczeniu zapalenia przyzębia związanego z infekcją Aggregatibacter actinomycetemcomitans. Liczne badania kliniczne wykazały zysk położenia przyczepu łącznotkankowego (CAL) po zastosowaniu mechanoterapii uzupełnionej metronidazolem w monoterapii oraz w terapii złożonej z amoksycyliną na podobnym poziomie. Jednak zastosowanie równocześnie dwóch antybiotyków znacznie skuteczniej redukuje liczbę patogenów kompleksu czerwonego w kieszonkach przyzębnych, jednocześnie promując wzrost bakterii Actinomyces (1, 7, 8, 9).

Amoksycylina

Najczęściej stoso...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.