Kompendium farmakoterapii w periodontitis – część I - Strona 4 z 6 - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Kompendium farmakoterapii w periodontitis – część I

Ciprofloksacyna

Lek z grupy fluorochinolonów, który działa skutecznie przeciwko pałeczkom jelitowym, Pseudomonas spp., Staphylococcus spp. Obecnie jest to jedyny antybiotyk stosowany w leczeniu chorób przyzębia, na który są wrażliwe wszystkie szczepy Aggregatibacter actinomycetemcomitans. Właściwości ciprofloksacyny opierają się nie tylko na działaniu bakteriobójczym, ale również na wspieraniu kolonizacji kieszonek przyzębnych przez bakterie z rodzaju Actinomyces spp. i Streptococcus spp. (1, 7).

Azytromycyna

W zależności od stężenia azytromycyna, należąca do grupy makrolidów, działa bakteriostatycznie lub bakteriobójczo. Charakteryzuje się szerokim spektrum działania i dobrymi właściwościami farmakologicznymi – szybką absorpcją, wysokim stężeniem osiąganym w tkankach i długim okresem półtrwania. W badaniach in vitro azytromycyna hamuje aktywność osteoklastów oraz produkcję mediatorów stanu zapalnego w tkankach dziąsła, w warunkach in vivo jest transportowana do miejsca stanu zapalnego na drodze aktywnego transportu przez fagocyty. Łatwy schemat przyjmowania leku przez pacjenta (1 tabl. 500 mg co 24 h przez 3-6 dni) jest dużą zaletą w porównaniu do połączenia metronidazolu i amoksycyliny (konieczność zażywania 3-6 tabletek na dzień przez 10-14 dni).

Niechirurgiczne leczenie mechaniczne zaawansowanego przewlekłego zapalenia przyzębia, uzupełnione systemowym podaniem azytromycyny, pozwala osiągnąć równie korzystne efekty kliniczne (redukcja głębokości kieszonek przyzębnych, poprawa klinicznego położenia przyczepu łącznotkankowego), jak w przypadku wspomagającej terapii metronidazolem z amoksycyliną. Badania mikrobio...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.