Nowy wymiar pracy z kompozytem – konstrukcje wzmacniane włóknami typu UHMWPE
Materiały kompozytowe są obecnie standardem w pracy stomatologa i technika dentystycznego. Od pewnego czasu do łask wróciły włókna UHMWPE, czyli wykonane z polietylenu o ultrawysokiej masie cząsteczkowej.
TITLE: A new dimension of working with composites – structures reinforced with UHMWPE fi bers
STRESZCZENIE: Materiały kompozytowe są obecnie standardem w pracy stomatologa i technika dentystycznego. Od pewnego czasu do łask wróciły włókna UHMWPE, czyli wykonane z polietylenu o ultrawysokiej masie cząsteczkowej.
SŁOWA KLUCZOWE: materiały kompozytowe, włókna UHMWPE, włókna polietylenowe
SUMMARY: Composite materials a re now a standard in the work of dentists and dental technicians. UHMWPE fi bers, i.e. made of ultra-high-molecular-weight polyethylene, have become popular again for some time.
KEYWORDS: composite materials, UHMWPE fi bers, polyethylene fi bers
Historia kompozytów sięga lat 30. ubiegłego wieku, kiedy to wynaleziono tworzywo metakrylanowe. Od tamtego czasu wielokrotnie było ono modyfi kowane i unowocześniane, aby w dzisiejszych czasach stać się podstawowym materiałem nie tylko w gabinecie stomatologicznym, ale także w laboratorium protetycznym.
Ze względu na to, że nadal mimo ogromnego postępu technologicznego nie udało się znaleźć idealnego materiału mogącego zastąpić twarde tkanki zęba, tworzywo to poddawane jest badaniom i przekształceniom, tak by poszerzyć możliwości zastosowania nie tylko do prac tymczasowych czy wkładów koronowych, ale także pełnych odbudów zgryzowych.
...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto się zarejestrować?
- zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
- zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
- będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
- możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
- masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
Logowanie
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce
Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego jako następstwo przeoczonego złamania kłykcia żuchwy u dziecka
Słowa kluczowe: skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego, złamanie kłykcia żuchwy, tomodensytometria Keywords: temporomandibular joint ankylosis, fracture of the mandibular condyle, tomodensitometry Streszczenie: Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowe...
Łączne leczenie ortodontyczne i chirurgiczne ciężkiej wady zgryzu klasy III ze zgryzem krzyżowym przednim i tylnym
W niniejszej pracy kazuistycznej przedstawiono przypadek dorosłego pacjenta z ciężką szkieletową wadą zgryzu klasy III, z ewidentnym niedorozwojem szczęki i nadmiernie rozwiniętą żuchwą, co powodowało zgryz krzyżowy przedni i tylny, a także przesu...
Aparaty nakładkowe i miniimplanty ortodontyczne w leczeniu zgryzu przewieszonego u dorosłych
Słowa kluczowe: zgryz przewieszony, miniimplanty, nakładki Keywords: scissor bite, miniscrews, aligners Streszczenie: Zgryz przewieszony nie ulega samoistnej korekcji. Stopniowo pogarsza się w wyniku nadmiernego wyrzynania się zębów, negatywnie wp...