Leczenie periimplantitis za pomocą lasera erbowo-jagowego
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Leczenie periimplantitis za pomocą lasera erbowo-jagowego

Odwarstwiono płat śluzówkowo-okostnowy pełnej grubości tą samą szafirową końcówką, przy mocy i częstotliwości wiązki, odpowiednio 200 mj i 35 Hz (fot. 3).

Po odwarstwieniu płata widoczne były zapalnie zmieniona tkanka ziarninowa i zanik wyrostka zębodołowego. Po uwidocznieniu pola zabiegowego usunięto zapalnie zmienioną ziarninę. Użyto do tego celu niebieskiej, cylindrycznej końcówki szafirowej o rozmiarze 1,3 x 14 mm. Moc wiązki ustawiono na 400 mj i 17 Hz (fot. 4).

Kolejnym, najważniejszym etapem zabiegu była dekontaminacja powierzchni wszczepu. Należy dokładnie oczyścić powierzchnie pomiędzy zwojami implantu – zarówno po stronie przedsionkowej, językowej, mezjalnej, jak i dystalnej. W tym celu użyto końcówki o rozmiarze 1,3 x 17 mm (150 mj, 45 Hz) (fot. 5). Kość do przeszczepu pobrano w okolicy lewej kresy skośnej zewnętrznej za pomocą końcówki piezoelektrycznej o kształcie czterozębnej piły (fot. 6). Przed zabiegiem pobrano od pacjentki krew żylną w ilości 18 ml i po odwirowaniu z prędkością 2700 obr./min przez 12 minut otrzymano bogatopłytkową fibrynę (fot. 7). Augmentat wykonano poprzez zmieszanie materiału alloplastycznego Cerasorb 500-1000 μm z krwią z ubytku oraz kością autogenną i PRF (fot. 8).

Po przygotowaniu miejsca biorczego umieszczono przeszczep wokół implantów oraz założono błonę zaporową Jasona o wielkości 2 x 3 cm i czasie resorpcji 3-6 miesięcy, która zapewnia dobrą izolację przeszczepu od tkanek miękkich (fot. 9). Ranę zamknięto szwami nieresorbowalnymi Dafilon i wykonano zdjęcie kontrolne (fot. 10, 11).

Dyskusja

Implantologia jest obecnie bardzo silnie rozwijającą się dziedziną chirurgii stomatologicznej. Problemu nie stanowi samo przyjęcie się ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.