Leczenie protruzji dwuszczękowej z wykorzystaniem miniśrub
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Leczenie protruzji dwuszczękowej z wykorzystaniem miniśrub osadzonych w kości wyrostka zębodołowego i poza nim, w połączeniu z systemem zamków samoligaturujących

W 2007 roku Liou i wsp. [19] zaproponowali metodę osadzania miniśrub w grzebieniu jarzmowo-zębodołowym, po stronie policzkowej powyżej pierwszych trzonowców. Autorzy ci zasugerowali bardziej skośne osadzenie miniśruby, aby umożliwić większą korekcję strzałkową bez interferencji między śrubą a korzeniem mezjalno-policzkowym pierwszego górnego trzonowca, co pozwala na całkowitą retrakcję łuku szczęki w jednym etapie.

W 2008 roku Villela i wsp. [20] zastosowali tytanowe miniśruby w obszarze między pierwszymi i drugimi zębami trzonowymi szczęki, osadzając je pod większym kątem w celu oddalenia od korzeni tych zębów, co pozwoliło na uzyskanie większej retrakcji łuku szczęki w jednym etapie.

Chang i wsp. [21-23] zastosowali śruby ze stali nierdzewnej o większej średnicy i długości, osadzone poza kością wyrostka zębodołowego w obszarach o bardziej zbitej warstwie korowej zarówno w okolicy grzebienia jarzmowo-zębodołowego, jak i w tzw. półce policzkowej żuchwy (przyśrodkowo od kresy skośnej – przyp. red.), wykorzystując mechanikę dystalizacji i retrakcji dla całego łuku zębowego w jednym etapie. Taka strategia może być stosowana do kompensowania wad zgryzu klasy II i klasy III oraz protruzji dwuszczękowej, zmniejszając wskazania do ekstrakcji.

Zamki samoligaturujące nie wymagają stosowania metalowych lub elastycznych ligatur w celu utrzymania łuku ortodontycznego [24], a z tego względu aparaty samoligaturujące wykazują mniejsze tarcie w porównaniu z konwencjonalnymi [25-28]. Sprzyjają także zmniejszeniu akumulacji płytki nazębnej, mniejszemu naruszeniu tkanek jamy ustnej, skróceniu czasu spędzanego w gabinecie i wydłużeniu odstępu między wizytami [29, 30]. Stanowiąc wspomaganie kontroli torku, zamki o różnych preskrypcjach mogą mieć różne wartości torku, które można aplikować indywidualni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.