Leczenie wad zgryzu aparatem Twin-block w poszczególnych przypadkach
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Wykorzystanie aparatu twin-block w leczeniu poszczególnych wad zgryzu

Po zakończeniu leczenia aparatem konieczne jest zastosowanie górnego, zdejmowanego aparatu z równią pochyłą. Dolny aparat na tym etapie jest odkładany, a płaszczyzny nagryzowe usuwane, aby umożliwić dalsze wyrzynanie zębów bocznych do pełnego kontaktu. Równia pochyła powinna sięgać aż do kłów dolnych. Jej zadaniem jest utrzymanie położenia siekaczy. Nie może przy tym zaburzać mowy, dlatego wymodelowanie jej powinno być bardzo dokładne. Zęby boczne górne i dolne uzyskują kontakt w ciągu 4-6 miesięcy.

Leczenie wady klasy II podgrupy II

Pacjentów z tyłozgryzem i przechylonymi siekaczami charakteryzuje łagodna klasa II szkieletowa, z poziomym wzorcem wzrostu i dobrze ukształtowanymi policzkami. W leczeniu tego typu wady wymaga się minimalnego wysunięcia żuchwy, dzięki któremu zostaną skorygowane stosunki przednio-tylne.

Standardowa konstrukcja podwójnego bloku ma sprężyny przylegające do podniebiennej powierzchni siekaczy górnych, co powoduje ich wychylenie. Dzięki temu przesunięciu zębów siecznych górnych możliwe jest przemieszczenie żuchwy do dołu i do przodu. Aby ułatwić wyrzynanie zębów bocznych i zmniejszyć wielkość nagryzu pionowego, należy w tym samym czasie wypiłowywać płaszczyzny nagryzowe płyty górnej.

Skuteczny w leczeniu wady klasy II podgrupy II jest również podwójny blok strzałkowy. Ma on dwie śruby w płycie górnej umieszczone na podniebieniu w kierunku strzałkowym, które mają za zadanie wysuwanie zębów przednich górnych. Śruby te powinny być tak ustawione, aby oprócz wysuwania zębów przednich cofały zęby boczne górne wzdłuż linii łuku zębowego. Ważne jest, aby śruby były ustawione dokładnie poziomo. W przeciwnym wypadku przy przechylonych śrubach może dojść do przemieszczenia zębów górnych przednich ku doło...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.