Maszyny frezujące w technologii CAD/CAM - przegląd

Wyszukaj w serwisie

Maszyny frezujące w technologii CAD/CAM

Grupa MCXL-EF używa narzędzi o mniejszej średnicy do drugiego cyklu frezowania. Ta implementacja w czteroosiowym urządzeniu do frezowania przy fotelu zapewnia znacznie wyższą dokładność frezowania.
Średnica użytego instrumentu wpływa na wynik procesu frezowania. Jeśli średnica instrumentu przekracza wymiary krzywych w obrębie granicy preparacji, powstają niepożądane ubytki. Im większa średnica instrumentu obrotowego, tym większe stają się zarysowania obrabianej powierzchni. Może to być przyczyną mniej dokładnych wyników frezowania w grupie MCXL niż w pozostałych trzech grupach. Interesującą obserwacją było odpryskiwanie frezowanego materiału w obszarach brzeżnych, które było najbardziej problematyczne w przypadku uzupełnień typu inlay i onlay. Najlepsze wyniki zaobserwowano w grupie MCXL-EF i grupie MCXL, ale grupa IMES nie wypadła tak dobrze jak pozostałe grupy. Może to wynikać z faktu, że strategia frezowania nie została jeszcze ostatecznie zoptymalizowana i nie zapewniała specjalnej ochrony obszarów marginalnych.

Pozostała część łącząca wyfrezowany element z blokiem w grupie IMES była większa niż w pozostałych trzech grupach, co jest niekorzystne, gdyż jej usunięcie wymaga więcej czasu i korekty kształtu. Czas frezowania dla grupy X5 i dla grupy IMES był dłuższy niż dla grup MCXL i MCXL-EF.

Powodem tej różnicy jest to, że procesy frezowania różnią się między urządzeniami laboratoryjnymi i frezarkami stosowanymi w gabinecie. Podczas gdy urządzenia laboratoryjne wykorzystują tylko jeden instrument naraz, urządzenia Chairside jednocześnie frezują powierzchnię wewnętrzną i zgryzową za pomocą dwóch narzędzi. Dlatego też urządzenia laboratoryjne wymagają wymiany instrumentów, ponieważ instrumenty są używane sekwencyjnie, nie muszą być natomiast wymieniane w przypadku urządzeń mających zastosowanie w gabinecie.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.