Metaloproteinazy a torbiele i ziarniniaki kości szczęk
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Metaloproteinazy a torbiele i ziarniniaki kości szczęk

Obecnie powodzeniem cieszą się me­tody leczenia zapalnych zmian okołowierz­chołkowych. Stosowane są zarówno meto­dy zachowawcze, jak i chirurgiczne. Jednak pomimo starannie przeprowadzonego za­biegu chirurgicznego oraz stosowania się chorego do wskazań leczenie to nie zawsze kończy się pomyślnie. Szczególną trudność mogą sprawiać pacjenci z upośledzonym układem odpornościowym (3). Czas regresji obserwowany po leczeniu zachowawczym, jak również po resekcji szczytu wierzchoł­ka korzenia metodami chirurgicznymi jest osobniczo zmienny i zależy od predyspo­zycji leczonego chorego (3, 12).

Przyjmowanie leków immunosupre­syjnych przez chorych powoduje zmianę obrazu okołowierzchołkowego procesu za­palnego. Dochodzi do zmniejszenia aktyw­ności komórek nacieku zapalnego i wydzielania mediatorów reakcji zapalnej. Mikroskopowy obraz ziarniniaka okołowierzchołkowego u chorych leczonych immuno­supresyjnie charakteryzuje się zwłóknieniem tkanek, mniejszą liczbą komórek nacieku zapalnego i mniej upo­rządkowaną strukturą (3, 12).

Mniejsza liczba komórek nacieku zapalnego, upośle­dzenie ich funkcji oraz mniejsza ekspresja mediatorów zapalenia prowadzą do spadku aktywności metalopro­teinaz (głównie MMP-1). Można więc wysunąć wniosek, że rozwój zmian zapalnych w tkankach okołowierzchoł­kowych u pacjentów leczonych immunosupresyjnie jest ograniczony (3, 12). Naturalnie występujące tkankowe inhibitory meta­loproteinaz są czynnikiem regulującym działanie tych enzymów proteolitycznych. W związku z tym zaczęto wykorzystywać syntetyczne inhibitory w celu leczenia zmian chorobowych jamy ustnej, w których stwierdza się nadmierną aktywność metaloproteinaz. Fizjologiczna obecność MMPs w tkankach ma działanie przeciwzapal­ne i ochronne, dlatego należy poszukiwać takich inhibitorów, które jedynie zmniejszą stężenie metaloprotei­naz (8). Aby określić metody inhibic...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.