Metoda wytwarzania całkowitych protez ruchomych - CAD/CAM
Reklama

Metoda wytwarzania całkowitych protez ruchomych w oparciu o pełne komputerowe wspomaganie projektowania i produkcji (CAD/CAM).

Przedstawiony artykuł opisuje metodę wytwarzania całkowitych protez ruchomych w oparciu o pełne komputerowe wspomaganie projektowania i produkcji.

STRESZCZENIE: Włączenie komputerowo wspomaganego projektowania/produkcji (CAD/CAM) w proces sporządzania protez całkowitych przynosi kilka korzyści, zapewniając lepszą przewidywalność pożądanych wyników i dużą dokładność dopasowania protezy, głównie dlatego, że frezowanie wstępnie spolimeryzowanej żywicy akrylowej eliminuje kurczenie się akrylowej płyty protezy. Dochodzi również do zmniejszenia porowatości w porównaniu z protezą obrabianą konwencjonalnie, a co za tym idzie – zmniejsza się retencja Candida albicans na płycie protezy. Opisany przebieg prac przy wytwarzaniu protezy całkowitej przedstawia proces produkcji protezy bez użycia wosku, łączący szybkie prototypowanie (rapid prototyping, RP) i szybką obróbkę. W prezentowanej metodzie relację szczękowo-żuchwową (maxillomandibular relation, MMR) oraz idealne ustawienie zębów osiąga się przy użyciu wzorników zwarciowych i przymiarki protezy próbnej wykonanej za pomocą RP. Aby uzyskać ostateczną protezę, płytę protezy i podstawne powierzchnie konwencjonalnych zębów protezy szlifowano zgodnie z indywidualną sytuacją kliniczną. Z tyłu zęby zostały dopasowane i wklejone we wgłębienia wyfrezowane w wyszlifowanej płycie protezy.

Od czasu wprowadzenia komputerowo wspomaganego projektowania/produkcji (CAD/CAM) w stomatologii zaszły istotne zmiany; pojawiło się wiele artykułów opisujących zastosowanie tej metody przy produkcji protez stałych, nieliczne są natomiast doniesienia kliniczne dotyczące całego toku pracy w CAD/CAM przy wytwarzaniu całkowitych protez ruchomych. Dostępnych jest już kilka rodzajów urządzeń wykorzystywanych przy wykonywaniu protez ruchomych, w tym aparatura do frezowania i szybkie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.