Metody usuwania stałych uzupełnień protetycznych – piśmiennictwo
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Metody usuwania stałych uzupełnień protetycznych – przegląd piśmiennictwa

Nieostrożne posługiwanie się zbijakiem może spowodować uszkodzenie dziąsła, odpryśnięcie porcelany, a nawet złamanie zęba filarowego. Najczęstszą przyczyną tych powikłań jest brak stabilnego oparcia zbijaka o brzeg korony, nierównoległe przyłożenie do osi długiej zęba i brak możliwości oceny wytrzymałości filaru.

Istnieje kilka różnych modeli kleszczy przeznaczonych do usuwania koron protetycznych. Sutherland opisuje kleszcze (5) (Perm Grippe, Holmes Dental Co.), w których podwójna blokada pozwala na bezpieczne uchwycenie i utrzymanie pracy ze stałą siłą. Autor podaje, że doskonale sprawdzają się one do usuwania prowizorium. Natomiast do prac zacementowanych ostatecznie konieczne jest użycie narzędzia pomocniczego, np. zbijaka. który przykłada się do końca ramienia pracującego kleszczy na powierzchni policzkowej lub językowej. Zwykle udaje się usunąć koronę jednym do trzech uderzeń (5). Aby zapobiec uszkodzeniu powierzchni korny i jednocześnie ślizganiu się narzędzia, zaleca się oklejenie końców kleszczy plastrem.

Skaler ultradźwiękowy

Urządzeniem pomocniczym do usuwania koron i mostów protetycznych jest skaler ultradźwiękowy. Drgania przenoszone na koronę powodują wewnętrzne pęknięcia cementu mocującego, osłabiając siłę wiązania, a tym samym znacznie zmniejszają ryzyko uszkodzenia zęba podczas usuwania korony.

Na rynku istnieją różne końcówki ultradźwiękowe przeznaczone do usuwania stałych uzupełnień protetycznych. Są one zwykle tępo zakończone, o różnym przekroju części pracującej. Do usuwania koron i mostów protetycznych producenci zalecają ustawienie maksymalnej mocy skalera. Należy przy tym pamiętać o obfitym chłodzeniu wodnym, ponieważ zbyt długie emitowanie ciepła powoduje uszkodzenie włókien ozębnej (7).

<...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.