Mikrodoncja – opisy przypadków i leczenie schrzenia
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Mikrodoncja – opisy przypadków i leczenie

Projektowanie całego uśmiechu to połączenie zasad geometrycznych z artystycznymi. Wykorzystuje się tu złotą proporcję opartą na teorii, że istnieje związek estetyczny między dwiema częściami proporcjonalnymi, na podstawie której stwierdzono, że idealny stosunek szerokości zębów przednich widzianych en face to 1,6:1,0:0,6 lub 62%. W ustalaniu idealnych wymiarów zęba również obowiązują zasady korelacji: stosunek szerokości do wysokości zębów przednich szczęki wynosi od 62% do 80%. Jest to tzw. proporcja RED (Recurring Esthetic Dental) wykorzystana w mierniku estetycznym Chu [11]. Oprócz tego do określenia ilości miejsca wymaganego do prawidłowej odbudowy zębów mikrodontycznych w odcinku przednim szczęki można również zastosować parametry ortodontyczne. Zgodnie z nimi suma szerokości mezjalno-dystalnej dolnych zębów siecznych powinna stanowić 74% tego samego pomiaru zębów jednoimiennych (wskaźnik Tonna). Z kolei suma szerokości mezjalno-dystalnej dolnych zębów przednich od kła do kła powinna wynosić 77,2% (+/- 0,22) analogicznej szerokości zębów górnych (wskaźnik Boltona dla odcinka przedniego).

Jeżeli chodzi o sposób przywrócenia prawidłowego kształtu zrudymentowanym zębom 12 i/lub 22, najczęściej stosuje się odbudowy kompozytowe, licówki i korony pełnoceramiczne.

Bezpośrednie adhezyjne uzupełnienia zapewniają doskonałe wyniki estetyczne i funkcjonalne. Są także mniej kosztowne i czasochłonne w stosunku do odbudowy metodą pośrednią [13]. Żywice kompozytowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów – brązowy, czarny, niebieski i biały – pozwalającej na odtworzenie przezierności struktur dentystycznych. Żywice kompozytowe o niskiej płynności mogą być stosowane do charakteryzowania pęknięć i rowków okluzyjnych, przyciemnienia zębów lub naśladowania charakterys...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.