Mleczaki bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe?
To FAKT! Zęby mleczne zawierają mniej minerałów niż stałe, przez co są bardziej podatne na próchnicę. Na dodatek wielu rodziców bagatelizuje prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci i nie chroni ich przed słodyczami i słodkimi napojami, a to cukry są pożywką bakterii powodujących próchnicę.
Warto przy tym pamiętać, że kobiece mleko także zawiera cukry; stąd w sytuacji, gdy dziecko z wyrżniętymi ząbkami jest karmione nocą, po karmieniu trzeba mu umyć zęby. Jest to o tyle istotne, że podczas snu ślinianki wydzielają mniej śliny niż w czasie czuwania, a to stwarza korzystniejsze warunki do rozwoju próchnicy.
Próchnica diagnozowana jest w naszym kraju u ponad połowy dzieci w wieku 3 lat, a młodzież wkracza w dorosłość z próchnicą obejmującą średnio osiem zębów!
Próchnica jest chorobą zakaźną, dlatego szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy popsute zęby mleczne sąsiadują w jamie ustnej z zębami stałymi. Nie ma co liczyć na to, że problem zniknie razem z wypadającymi mleczakami.Dbać o mleczaki trzeba od momentu, gdy się pojawią, bo jak podkreślają specjaliści, zaniedbanie zębów mlecznych to najkrótsza droga do poważnych problemów z zębami stałymi.
- Higieniczne nawyki dzieci, które mają niebagatelne znaczenie dla późniejszego zdrowia, kształtują się w pierwszych latach życia – przypomina prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może doprowadzić także do przedwczesnej utraty zębów mlecznych, a to nie pozostaje bez znaczenia – może przyczynić się do rozwoju wad zgryzu i w przyszłości wiązać się z koniecznością noszenia aparatu ortodontycznego.
- Niezbędnymi elementami zapobiegania chorobie próchnicowej dzieci są: regularne i zgodne z zasadami wykonywanie zabiegów higienicznych w jamie ustnej, regularne wizyty u dentysty połączone z wykonywaniem zabiegów profilaktycznych oraz właściwe nawyki dietetyczne – wylicza prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, krajowy konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.
Sześć zasad, które pomogą ci uchronić zęby mleczne twojego dziecka przed próchnicą
- Nie dawaj dziecku prezentu w postaci swoich bakterii próchnicowych
Nie całuj dziecka w usta, nie oblizuj jego sztućców ani smoczka.
Bakterie próchnicotwórcze nie biorą się znikąd – najczęściej dzieciom „dostarczają” je dorośli.
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce
Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego jako następstwo przeoczonego złamania kłykcia żuchwy u dziecka
Słowa kluczowe: skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego, złamanie kłykcia żuchwy, tomodensytometria Keywords: temporomandibular joint ankylosis, fracture of the mandibular condyle, tomodensitometry Streszczenie: Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowe...
Łączne leczenie ortodontyczne i chirurgiczne ciężkiej wady zgryzu klasy III ze zgryzem krzyżowym przednim i tylnym
W niniejszej pracy kazuistycznej przedstawiono przypadek dorosłego pacjenta z ciężką szkieletową wadą zgryzu klasy III, z ewidentnym niedorozwojem szczęki i nadmiernie rozwiniętą żuchwą, co powodowało zgryz krzyżowy przedni i tylny, a także przesu...
Aparaty nakładkowe i miniimplanty ortodontyczne w leczeniu zgryzu przewieszonego u dorosłych
Słowa kluczowe: zgryz przewieszony, miniimplanty, nakładki Keywords: scissor bite, miniscrews, aligners Streszczenie: Zgryz przewieszony nie ulega samoistnej korekcji. Stopniowo pogarsza się w wyniku nadmiernego wyrzynania się zębów, negatywnie wp...