Nadziąślak włóknisty – opis przypadku - Strona 2 z 4 - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Nadziąślak włóknisty – opis przypadku

Klasyfikacja nadziąślaków nie jest jednorodna. Termin nadziąślak jest określeniem klinicznym, świadczącym o lokalizacji zmiany. W polskim piśmiennictwie przyjęto następujący podział kliniczno-histopatologiczny (5):

  • nadziąślak zapalny (naczyniowy, ziarninowy),
  • nadziąślak włóknisty,
  • nadziąślak olbrzymiokomórkowy.

Uważa się, że nadziąślak zapalny może ulec przekształceniu w nadziąślak włóknisty. W początkowych stadiach przeważa komponenta naczyniowa, z upływem czasu zwiększa się ilość włókien kolagenowych z niewielką ilością naczyń krwionośnych (6). Nadziąślaki olbrzymiokomórkowe składają się z wielojądrowych komórek olbrzymich, komórek zapalnych i fibroblastów. Ponadto mogą zawierać: komponentę kostną, złogi hemosyderyny i wylewy krwi. Rosną znacznie szybciej niż pozostałe typy, mogą niszczyć otaczającą je kość (7).

Nadziąślaki to najczęściej występujące według piśmiennictwa łagodne zmiany rozrostowe w jamie ustnej, co potwierdzają także badania wykonywane m.in. w Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej WUM (7). Występują dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Uwarunkowane jest to wzrostem stężenia hormonów steroidowych w surowicy krwi (zarówno w warunkach fizjologicznych: w ciąży czy w okresie przekwitania, jak i spowodowanym przyjmowaniem leków), co zwiększa odpowiedź zapalną dziąseł na czynniki drażniące (7, 9).

Nadziąślaki włókniste (epulitis fibromatosa) są guzami charakteryzującymi się: powolnym wzrostem, bez niszczenia kości, elastyczno-spoistą konsystencją spowodowaną przewagą tkanki łącznej oraz zabarwieniem podobnym do koloru dziąsła (3). Gładka, niewrzodziejąca powierzchnia wyraźnie odróżnia je od nadziąślaków zapalnych. Sporadycznie powodują trudność w przyjmowaniu pokarmów lub mówieniu. Po...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.