Niekorzystnie umiejscowione oraz zatrzymane trzecie zęby trzonowe
Reklama

Niekorzystnie umiejscowione oraz zatrzymane trzecie zęby trzonowe w planowaniu leczenia ortodontycznego

Poglądy spotykane w piśmiennictwie dotyczące postępowania z zębami mądrości w żuchwie i szczęce, prognozowania erupcji, wskazań do ekstrakcji ortodontycznych są bardzo zróżnicowane. Wśród klinicystów możemy wyodrębnić dwie grupy prezentujące odmienne poglądy na temat profilaktycznej ekstrakcji trzecich zębów trzonowych. Zwolennicy profilaktycznych ekstrakcji podkreślają zalety wczesnej germektomii, wśród których wyliczają zmniejszenie ryzyka śród- i pooperacyjnego związanego z zabiegiem chirurgicznym (5, 8, 19, 21). Zatrzymane zęby traktują jako stan nieprawidłowy, który, choć bezobjawowy, może z czasem stać się źródłem potencjalnych komplikacji: nawrotowe zapalenia okołokoronowe, choroby przyzębia, próchnica, resorpcja drugich zębów trzonowych, torbiele oraz łagodne i złośliwe nowotwory (5, 8, 14, 21). Pozostawienie ich w żuchwie lub usuwanie w późniejszym terminie może również skutkować zniszczeniem przyczepu przyzębia drugiego zęba trzonowego (18). Bruce i wsp. wykazali, że u pacjenta młodszego niż 25 lat czas zabiegu jest znacząco krótszy, występuje mniej powikłań i pozabiegowych kontroli, a zaletami w tym czasie są: niekompletnie rozwinięte korzenie, szeroka przestrzeń okołokoronowa, oddalony nerw żuchwowy i zatoka szczękowa (5, 14, 22-24). Jednak nadal problemem pozostaje określenie, które z zębów będą faktycznie narażone na zatrzymanie, a które wyrzną się jako funkcjonalna jednostka całego uzębienia.

Przeciwnicy powtarzają, że profilaktyczne ekstrakcje nie są usprawiedliwione obawą przed wymienionymi powikłaniami, ponieważ prawdopodobieństwo ich rozwoju jest małe, a może zdarzyć się w 1-12%. Największym problemem związanym z zaburzeniem wyrzynania są stany zapalne (5, 21, 25). Dotyczą one 40% przypadków, i to właśnie one pozostają nadal głównym powodem usuwania tych zębów. Wśród wskazań do ekstrakcji trzecich zębów trzonowych warto wymienić te powiązane ściśle z leczeniem ortod...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.