NIL zbiera informacje ws. umów w ramach wolontariatu - dentalmaster.pl
Reklama

NIL zbiera informacje ws. umów w ramach wolontariatu

NIL zbiera informacje ws. umów w ramach wolontariatu
fot. iStock

Wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów, którzy w związku z wejściem w życie ustawy z 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, nie mogą realizować specjalizacji w ramach wolontariatu i mają trudności z przekształceniem ich dotychczasowych nieodpłatnych umów w umowy odpłatne (co wiąże się z przerwaniem szkolenia specjalizacyjnego), NIL prosi o kontakt drogą mailową z sekretariatem. Mejle powinny być wysłane adnotacją „do Przewodniczącego Komisji ds. Młodych Lekarzy Michała Bulsy” na adres  sekretariat@hipokrates.org.

Wszystkie zebrane informacje w tej sprawie zostaną przekazane przez Naczelną Izbę Lekarską do Ministerstwa Zdrowia. Celem tych działań jest znalezienie jak najlepszego rozwiązania, jak i pokazania skali problemu.

Zmiany w odbywaniu specjalizacji lekarskich

3 lutego 2021 r. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zwrócił się do Ministra Zdrowia sygnalizując trudną sytuację lekarzy i lekarzy dentystów. Chodzi o osoby, które do dnia wejścia w życie ustawy z 16 lipca 2020 r. realizowały specjalizację w ramach wolontariatu. Nowe przepisy nie przewidują już wspomnianej formy lub innej nieodpłatnej umowy z podmiotem szkolącym. Uniemożliwia to dokończenie specjalizacji lekarzom, którzy rozpoczęli szkolenie specjalizacyjne mając podpisane takie umowy.

Z treści odpowiedzi Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Macieja Miłkowskiego z 11 lutego 2021 r. wynika, że nie ma już obecnie możliwości kontynuowania uprzednio zawartych umów o szkolenie specjalizacyjne w trybie wolontariatu. Minister sugeruje, że podmioty szkolące powinny dokonać ich aneksowania w celu wprowadzenia do treści umów zapisów o wynagrodzeniu nie niższym niż minimalna stawka godzinowa za pracę. Ustalono ją na podstawie przepisów ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Powszechnie wiadomo, że wiele jednostek szkolących nie przekształci dotychczasowych nieodpłatnych umów w umowy odpłatne. Oznacza to, że szkolenie specjalizacyjne wielu lekarzy i lekarzy dentystów zostanie przerwane.

Samorząd lekarski uważa, że nie wolno zmieniać reguł szkolenia specjalizacyjnego w jego trakcie i uniemożliwiać lekarzom ukończenie kształcenia. Rolą Ministerstwa Zdrowia powinno być poszukiwanie rozwiązań pozwalających na dokończenie specjalizacji.

Więcej informacji: nil.org.pl

Źródło: nil.org.pl

Przeczytaj więcej newsów z branży.

Przypominamy również, że aby być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie stomatologii wystarczy zapisać się do cotygodniowego newslettera. W każdy wtorek otrzymasz mail z najnowszymi informacji przekazanymi w krótkiej i atrakcyjnej formie. Dzięki newsletterowi zaoszczędzisz czas i szybko dotrzesz do informacji, których potrzebujesz.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

750,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

249,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.