Nowoczesne materiały szkło-jonomerowe jako poważny konkurent
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Nowoczesne materiały szkło-jonomerowe jako poważny konkurent wypełnień kompozytowych

Adhezja do tkanek twardych

Dużym problemem szkło-jonomerów starej generacji była nieszczelność brzeżna wokół wypełnienia, co skutkowało brakiem odpowiedniej retencji i w konsekwencji jego utratą. Znacznie korzystniej pod tym względem wypadały materiały kompozytowe. Nowsza generacja GIC modyfikowanych żywicą wykazuje wartość skurczu polimeryzacyjnego w przedziale 1-3,6%, przy czym parametr ten dla większości kompozytów wynosi 3-5% objętości (2, 4). Wynik ten jest tym bardziej zaskakujący, że szkło-jonomery nie wymagają uprzedniego przygotowania ścian ubytku poprzez wytrawianie i stosowanie systemu adhezyjnego. Im większa jest wartość skurczu polimeryzacyjnego, a co za tym idzie – im większy jest mikroprzeciek brzeżny, tym szersze stają się wrota dla bakterii próchnicotwórczych. Stabilizacja objętości wypełnienia szkło-jonomerowego odbywa się do 48 godzin od założenia i jest ściśle powiązana z sorpcją wody. Największą przeszkodą w adaptacji materiału do ściany ubytku może być pojawienie się warstwy mazistej (ang. smear layer) po mechanicznym opracowaniu. Bogata w mikroorganizmy, zanieczyszczenia powstałe w trakcie preparacji i przesącz kanalików zębinowych może utrudniać chemoadhezję szkło-jonomeru (15). Nie bez znaczenia pozostaje wpływ jakości składu materiału na siłę wiązania z hydroksyapatytami szkliwa i zębiny. Tworzenie mostów jonowych między składnikami matrycy jest bardziej nasilone w przypadku cermetów niż konwencjonalnych cementów szkło-jonomerowych (12).

Podsumowanie

Nieustanny postęp dokonywany we współczesnej stomatologii odtwórczej pozwala na lepsze poznanie właściwości stosowanych materiałów. Należy jednak pamiętać, że każdy materiał ma i wady, i zalety, a to do nas, lekarzy, należy decyzja o jego wyborze....

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.