Obraz radiologiczny torbieli korzeniowej w świetle implikacji klinicznych
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Obraz radiologiczny torbieli korzeniowej w świetle implikacji klinicznych różnicowania z ziarniniakiem wierzchołkowym

Inni autorzy w diagnostyce oparli się na połączeniu badania obrazowego w postaci tomografii komputerowej (TK) z oceną przepływu w badaniu dopplerowskim (2). We wszystkich 12 badanych przez nich przypadkach wyniki oceny obrazowej pokrywały się z wynikami badań histopatologicznych.

Możliwość różnicowania ziarniniaków i torbieli daje również zastosowanie radiografii cyfrowej, która jest badaniem mniej obciążającym w porównaniu z konwencjonalną radiodiagnostyką, a zwłaszcza z tomografią komputerową (18-20). W celu różnicowania zmian można użyć narzędzi pomiaru gęstości optycznej oraz opcji wykreślenia profilu gęstości (19-20).

Całkowitą eliminację promieniowania jonizującego zapewnia użycie badań ultrasonograficznych, ale nimi możemy posłużyć się w określonych przypadkach, kiedy zmiana zniszczy warstwę kości, która ją otacza, albowiem zdrowa warstwa kości jest barierą, której fale ultradźwiękowe nie mogą pokonać (3). Cotti i wsp. (5) w 2003 roku jako pierwsi zaproponowali zastosowanie techniki ultradźwiękowej w celu różnicowania zmian okołowierzchołkowych na podstawie echogeniczności wnętrza zmiany.

Ostatecznie o charakterze zmiany okołowierzchołkowej rozstrzyga badanie histologiczne, a jak twierdzi na podstawie swoich badań Riccuci (17), nie ma współzależności między obrazem radiologicznym zmiany okołowierzchołkowej a diagnozą histologiczną, dlatego według cytowanego badacza należy unikać terminów typu „ziarniniak” lub „torbiel”, opierając się jedynie na ocenie zdjęcia rentgenowskiego, i ograniczyć się do posługiwania pojęciem „zmiana okołowierzchołkowa”.

Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii BADANIA INTERDY...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.