Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku lekarza stomatologa
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku lekarza stomatologa

W zależności od oszacowanego ryzyka pracodawca powinien podjąć odpowiednie środki profilaktyczne tym bardziej zdecydowane, im większe zagrożenie występuje na danym stanowisku. Ryzyko małe (M) i średnie (S) przyjmuje się jako akceptowalne. W pierwszym przypadku należy dążyć do utrzymania ryzyka na poziomie M, w drugim przypadku trzeba dążyć do obniżenia ryzyka z poziomu S do poziomu M.

Ryzyko określone natomiast jako duże (D) jest nieakceptowane i trzeba podjąć natychmiastowe środki zaradcze, obniżające poziom ryzyka zawodowego na stanowisku pracy, na przykład przez zastosowanie środków ochronnych.

W przedstawionej karcie oceny ryzyka (tabela 2) część pierwsza (rubryki pionowe: p. 2-7) przedstawia identyfikację zagrożeń (możliwych zdarzeń), które są związane z konkretnym stanowiskiem pracy. Identyfikacja zagrożeń uświadamia nam, jakie niebezpieczne sytuacje mogą się pojawić na danym stanowisku i jaka może być ich skala (lub była przed podjęciem działań naprawczych). Należy dodać, ze ciężkość oraz prawdopodobieństwo tych zagrożeń (zdarzeń) przyjmuje się tutaj w zakresie zdroworozsądkowym – charakterystycznym dla danego stanowiska – i na tej podstawie wyznaczone zostaje ryzyko przed korektą. Część druga karty (rubryki pionowe: p. 8-11) przedstawia aktualną ocenę ryzyka na stanowisku pracy.

Informacje o stanowisku pracy

Zagrożenia zawodowe lekarza stomatologa wynikają ze wzajemnie przenikających się, współzależnych obszarów, pomiędzy lekarzem, pacjentem i technologią wykonywanej pracy. Są one związane z realizacją m.in. takich zadań, jak: diagnozowanie i leczenie chorób zębów oraz przyzębia, dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej; uzupełnianie i odbudowa brakującego uzębienia za pomocą różnego rodzaju protez; prewencja cho...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.