Ocena współpracy lekarzy i techników w ortodoncji
Wyniki ankiety z 2018 r. wskazują, że większość lekarzy nie miała dużych zastrzeżeń do jakości otrzymywanych modeli. Ocenę bardzo dobrą wszystkim otrzymywanym modelom dało 33% ortodontów, 56% twierdziło, że pojedyncze modele były złej jakości, natomiast 11% lekarzy odpowiedziała, że większość modeli była nieprecyzyjna (ryc. 1A). Ocena wykonania modeli diagnostycznych w 2010 r. była pozytywna. Uwagi lekarzy dotyczyły trwałości (26%) i estetyki (33%) modeli, a także danych identyfikacyjnych na cokołach.
Żaden technik w 2018 r. nie określił jakości otrzymywanych wycisków jako bardzo dobrej, zdecydowana większość (88%) twierdziła, że tylko pojedyncze wyciski są nieprawidłowe, ale aż 12%, że przekazywane przez lekarzy wyciski są w większości nieprecyzyjne (ryc. 1B). W 2010 r. wyciski jako w większości niedokładne określiło aż 56% techników.
W ankiecie z 2018 r. wykonanie aparatów ortodontycznych lekarze oceniali dobrze. Średnia ocen dla aparatów płytowych, blokowych oraz grubołukowych przekraczała 8 w skali do 10.
Ocena poszczególnych problemów we współpracy w oczach lekarzy w badaniu z 2018 r. ogólnie poprawiła się. Jedyne kryterium, w którym zanotowano pogorszenie kooperacji, to niedotrzymywanie terminów przez techników (10-16%).
Znacznie lepiej po 8 latach wypadła ocena współpracy w zakresie dokumentacji i komunikacji oraz precyzji pracy w ocenie lekarzy. Brak odpowiedniej dokumentacji według ankiety z 2010 r. podawało 40% ortodontów, w drugim badaniu tylko 11%; podobnie złą komunikację jako powód problemów we współpracy wymieniało odpowiednio 35% i 15% ankietowanych. O 10% zmniejszyła się też liczba lekarzy niezadowolonych z precyzji pracy techników (tab. 3).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.
Dlaczego warto się zarejestrować?
- zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
- zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
- będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
- możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
- masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
Logowanie
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce
Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego jako następstwo przeoczonego złamania kłykcia żuchwy u dziecka
Słowa kluczowe: skostnienie stawu skroniowo-żuchwowego, złamanie kłykcia żuchwy, tomodensytometria Keywords: temporomandibular joint ankylosis, fracture of the mandibular condyle, tomodensitometry Streszczenie: Skostnienie stawu skroniowo-żuchwowe...
Łączne leczenie ortodontyczne i chirurgiczne ciężkiej wady zgryzu klasy III ze zgryzem krzyżowym przednim i tylnym
W niniejszej pracy kazuistycznej przedstawiono przypadek dorosłego pacjenta z ciężką szkieletową wadą zgryzu klasy III, z ewidentnym niedorozwojem szczęki i nadmiernie rozwiniętą żuchwą, co powodowało zgryz krzyżowy przedni i tylny, a także przesu...
Aparaty nakładkowe i miniimplanty ortodontyczne w leczeniu zgryzu przewieszonego u dorosłych
Słowa kluczowe: zgryz przewieszony, miniimplanty, nakładki Keywords: scissor bite, miniscrews, aligners Streszczenie: Zgryz przewieszony nie ulega samoistnej korekcji. Stopniowo pogarsza się w wyniku nadmiernego wyrzynania się zębów, negatywnie wp...