Odszedł Thomas Mulligan - autor podręcznika z biomechaniki
Reklama

Odszedł Thomas Mulligan – autor przełomowego podręcznika z biomechaniki

Do redakcji „Ortodoncji w Praktyce” dotarła dzisiaj bardzo smutna informacja o śmierci autora przełomowego podręcznika „Zasady racjonalnej mechaniki w codziennej praktyce ortodontycznej. Ilustrowany przewodnik po biomechanice” P. Prof. Thomasa Mulligana.

Łączymy się w bólu z rodziną, a także przekazujemy słowa pożegnania od P. Prof. Joanny Lis – redaktora naukowego polskiej edycji podręcznika oraz Tomasza Włodarczyka – dyrektora firmy Ortotrading, dzięki któremu P. Prof. Mulligan zawitał do Polski:

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 24.02.2023 r. odszedł od nas na zawsze Thomas F. Mulligan: nasz Przyjaciel i Mistrz, Człowiek o żelaznym charakterze, który pokonał wszystkie siły, oprócz tej jednej… pozaziemskiej.

Thomas Mulligan urodził się w 1933 r. w Grand Forks, North Dakota.

Do Polski po raz pierwszy przyjechał w 2007 r., przyjmując zaproszenie od zaprzyjaźnionego ze sobą dyrektora Tomasza Włodarczyka. Podczas 2-dniowego kursu w Warszawie obalił wiele „dogmatów” ortodontycznych przeciwstawiając prawa regułom a zdrowy rozsądek wyobrażeniom; nie bez kozery był Twórcą koncepcji nazywanej „biomechaniką dla rozsądnych”. Zawarł ją w fenomenalnym podręczniku, tak niedawno przetłumaczonym na język polski. Nic też dziwnego, że zebrał wokół siebie prawdziwy fanklub lekarzy, którzy – nie chcąc fatygować Mistrza daleką podróżą do Warszawy – z radością lecieli do Phoenix, by tam czerpać od Niego niezmierzoną mądrość podpartą ponad 50-letnim doświadczeniem praktycznym.

Pozostawił w żałobie nie tylko swoich Najbliższych. Cały świat ortodontyczny, nazywany przez Mistrza Jego drugą rodziną, także zalał się łzami. Skończyła się dla nas pewna epoka…

Tom Mulligan powiedział: „każdy człowiek urodził się z muzyką w swoim wnętrzu. Niestety, nie wszyscy odkryli ją w sobie, dlatego dla nich nie ma gorszej rzeczy niż człowiek, który zabiera swoje nuty do grobu. Mam zatem nadzieję, że gdy Stwórca wezwie mnie do siebie pozostawię po sobie muzykę, która jeszcze długo będzie cieszyć innych”.

Żegnaj Mistrzu – Twoje piosenka pozostanie na zawsze w naszych sercach.

Joanna Lis
Tomasz Włodarczyk

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.