Odszedł Thomas Mulligan – autor przełomowego podręcznika z biomechaniki

Do redakcji „Ortodoncji w Praktyce” dotarła dzisiaj bardzo smutna informacja o śmierci autora przełomowego podręcznika „Zasady racjonalnej mechaniki w codziennej praktyce ortodontycznej. Ilustrowany przewodnik po biomechanice” P. Prof. Thomasa Mulligana.
Łączymy się w bólu z rodziną, a także przekazujemy słowa pożegnania od P. Prof. Joanny Lis – redaktora naukowego polskiej edycji podręcznika oraz Tomasza Włodarczyka – dyrektora firmy Ortotrading, dzięki któremu P. Prof. Mulligan zawitał do Polski:
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 24.02.2023 r. odszedł od nas na zawsze Thomas F. Mulligan: nasz Przyjaciel i Mistrz, Człowiek o żelaznym charakterze, który pokonał wszystkie siły, oprócz tej jednej… pozaziemskiej.
Thomas Mulligan urodził się w 1933 r. w Grand Forks, North Dakota.
Do Polski po raz pierwszy przyjechał w 2007 r., przyjmując zaproszenie od zaprzyjaźnionego ze sobą dyrektora Tomasza Włodarczyka. Podczas 2-dniowego kursu w Warszawie obalił wiele „dogmatów” ortodontycznych przeciwstawiając prawa regułom a zdrowy rozsądek wyobrażeniom; nie bez kozery był Twórcą koncepcji nazywanej „biomechaniką dla rozsądnych”. Zawarł ją w fenomenalnym podręczniku, tak niedawno przetłumaczonym na język polski. Nic też dziwnego, że zebrał wokół siebie prawdziwy fanklub lekarzy, którzy – nie chcąc fatygować Mistrza daleką podróżą do Warszawy – z radością lecieli do Phoenix, by tam czerpać od Niego niezmierzoną mądrość podpartą ponad 50-letnim doświadczeniem praktycznym.
Pozostawił w żałobie nie tylko swoich Najbliższych. Cały świat ortodontyczny, nazywany przez Mistrza Jego drugą rodziną, także zalał się łzami. Skończyła się dla nas pewna epoka…
Tom Mulligan powiedział: „każdy człowiek urodził się z muzyką w swoim wnętrzu. Niestety, nie wszyscy odkryli ją w sobie, dlatego dla nich nie ma gorszej rzeczy niż człowiek, który zabiera swoje nuty do grobu. Mam zatem nadzieję, że gdy Stwórca wezwie mnie do siebie pozostawię po sobie muzykę, która jeszcze długo będzie cieszyć innych”.
Żegnaj Mistrzu – Twoje piosenka pozostanie na zawsze w naszych sercach.
Joanna Lis
Tomasz Włodarczyk
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce

Manifestacje zębowe i szczękowo-twarzowe zespołu Axenfelda-Riegera: opis przypadku 5-letniej dziewczynki
W niniejszej pracy kazuistycznej opisano manifestacje zębowe i szczękowo-twarzowe zespołu Axenfelda-Riegera (ang. Axenfeld-Rieger syndrome, ARS) u 5-letniej dziewczynki. Zespół ten charakteryzuje się wadami wrodzonymi twarzoczaszki, oczu, zębów i ...

Korekcja odchylenia linii pośrodkowej i jednostronnego zgryzu krzyżowego za pomocą aparatu stałego
Plan leczenia przewidywał cztery ekstrakcje: drugiego prawego i pierwszego lewego zęba przedtrzonowego w łuku szczęki oraz obu pierwszych zębów przedtrzonowych w łuku żuchwy.

Zastosowanie nakładek w celu zlikwidowania rozbieżności linii pośrodkowej oraz stłoczenia/szparowatości
38-letnia pacjentka zgłosiła się do kliniki stomatologicznej, ponieważ chciała poprawić wygląd swojego uśmiechu. Pacjentka pracuje w banku, ma męża i dwójkę dzieci.