Ortodontyczny ruch zęba a zmiana poziomów hormonów podczas cyklu
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ortodontyczny ruch zęba a zmiana poziomów hormonów podczas cyklu miesiączkowego

Dyskusja

Większość opisanych w literaturze zagranicznej badań dotyczących związku tempa przesuwania zębów za pomocą aparatów ortodontycznych z działaniem hormonów wydzielanych podczas menstruacji przeprowadzono na zwierzętach, którym podawano ludzki progesteron, estrogen i relaksynę [16-18]. Jeżeli chodzi o progesteron, to badania eksperymentalne na szczurach przeprowadzone przez zagranicznych autorów dowiodły, że hormon ten modyfikuje ruch ortodontyczny zębów, poprzez wpływ na przyzębie i na sprężystość blaszki kostnej wyrostka zębodołowego. Z kolei długotrwałe podawanie progesteronu królikom spowodowało zmniejszenie szybkości poruszania się zęba; autorzy uznali, że powodem mógł być fakt, że osteoklasty obserwowane są głównie 2 dni po zastosowaniu siły ortodontycznej [11-16]. Co do relaksyny, to w literaturze istnieją wyniki badań – również eksperymentalnych – które dowodzą, że podanie relaksyny szczurom i psom powoduje przyspieszenie ortodontycznego ruchu zębów w porównaniu do grup kontrolnych, a także – rozciągnięcie utworzonej z tkanki miękkiej ozębnej u szczurów [11-15, 17, 19-22].

Temat niestabilności więzadeł w czasie cyklu miesiączkowego był wprawdzie wielokrotnie poruszany w badaniach na ludziach, ale jedynie w medycynie ogólnej. Badania przeprowadzono na zdrowych, młodych kobietach.

Lekarze zauważyli wpływ estrogenu i progesteronu na mniejszą stabilność więzadeł stawu kolanowego oraz stawu skokowego, dowodząc tym samym zwiększonego ryzyka kontuzji tych stawów w czasie cyklu miesiączkowego [23]. Podobne badania prowadzili lekarze ginekolodzy u ciężarnych kobiet, u których stwierdzili zwiększoną pod wpływem tych dwóch hormonów mobilność więzadeł spojenia łonowego [24]. 

Mimo udokumentowanego wpływu hormonó...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.