Pacjenci hematologiczni w praktyce stomatologicznej – opis przypadków

Wyszukaj w serwisie

Pacjenci hematologiczni w praktyce stomatologicznej – opis dwóch przypadków

W pracy omówiona została niedokrwistość makrocytarna z niedoboru witaminy B12. Schorzenie to najczęściej dotyczy kobiet po 60. r.ż., z innych czynników usposabiających wyróżnia się: grupę krwi A i niebieskie zabarwienie tęczówek (5). Zasoby ustrojowe witaminy B12 wystarczają na 5 lat (7). Przyczyny niedoboru kobalaminy obejmują: zaburzenia wchłaniania (witamina B12 wchłania się w jelicie cienkim za pomocą czynnika wewnętrznego Castle’a – internal factor IF – produkowanego przez komórki błony śluzowej żołądka; przyczyną jest powstanie przeciwciał przeciwko IF, mówimy wówczas o niedokrwistości złośliwej – chorobie Addisona-Biermera, która jest najczęstszą przyczyną niedoboru kobalaminy, zaburzenia dietetyczne (ścisły wegetarianizm) oraz niedobór tanskobalaminy II (8).

Witamina B12 uczestniczy w wielu ważnych procesach biochemicznych, w tym w syntezie zasad purynowych, biorących udział w powstawaniu kwasu deoksyrybonukleinowego (6). Stąd też jej niedobór prowadzi do upośledzenia funkcji tkanek o dużym obrocie komórkowym (tkanka nerwowa, nabłonkowa, szpik kostny i krew) (5).

We krwi obwodowej stwierdzamy makrocytozę i zwiększony odsetek retikulocytów (9). Tkanka nerwowa ulega zanikowi, dochodzi do upośledzenia mielinizacji włókien nerwowych, co prowadzi do neuropatii, parestezji, utraty czucia głębokiego, a także zmian neuropsychiatrycznych o charakterze otępiennym, zaburzeń osobowości i pamięci (10).

Upośledzona zostaje również epitelializacja. W nabłonku występują zmiany zanikowe i jego ścieńczenie. (11). Zmiany w jamie ustnej odpowiadają tym procesom patofizjologicznym. Brodawki języka zanikają, język jest wygładzony, przez ścieńczałą błonę śluzową przeświecają naczynia krwionośne. Mówimy wówczas o zanikowym zapaleniu języka – glossitis atrophica Hunteri. Dochodzi do zaburzeń cz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.